Ankara'da sıcak saatler!

Ankara'da sıcak saatler!
Ankara'da KESK eylemine polis engeli devam ediyor.

Polis KESK'in Ankara'da düzenleyeceği 4+4+4 protesto eylemi için yola çıkan otobüsleri durdurdu

KIZILAY'DA TOPLANAN KESK ÜYELERİNİN BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

TBMM'de görüşülmeye başlanan '4+4+4' kesintili eğitim yasa teklifini protesto etmek isteyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK) üyelerin Kızılay'da toplandı. Ankara Valiliği eyleme izin verilmeyeceğini açıklaması üzerine çok sayıda çevik kuvvet güvenlik önlemi aldı. Kızılay'ta toplanan KESK üylerinin bekleyişi sürüyor.

KESK'in bugün Ankara'da düzenleyeceği eyleme katılmak için İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Alanya ve Konya'dan yola çıkan Eğitim-Sen'liler polis tarafından engellendi. İzmir'de yol kapatarak yürüyüş yapmak isteyen gurup ile polis arasında arbede yaşandı. Adana'da ise bağlanan otobüsü vermek isteyen grup gözaltına aldı.

ANKARA'DAKİ EYLEME GİTMEK İSTEYEN KESK'LİLERE POLİS MÜDAHALE ETTİ

KESK'in düzenleyeceği 4+4+4 mitingi için Ankara'ya gitmek üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan 500 kişilik topluluk, evraklarının eksik olduğu gerekçesiyle polis tarafından engellendi. Yolu kapatarak yürüyüşe başlayan topluluk polis engeliyle karşılaşınca arbede yaşandı.

KESK tarafından Ankara'da düzenlenecek eyleme gitmek isteyen aralarında DİSK ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyelerinin de bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup, bugün saat 01.30 sıralarında, İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne toplandı. KESK İzmir Şubesi Genel Sözcüsü Ramiz Sağlam burada yaptığı açıklamada, "4+4+4 teklifi ve kamu görevlileri sendikalarında değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısına tepki amacıyla Ankara'da düzenlenecek olan mitinge katılmak için toplandık. Polis gidişimizi engelliyor. Gerekirse yola yaya gideriz" dedi.

Otobüslerle yola çıkmak için hazırlanan topluluğu, polis evraklarının eksik olduğunu gerekçe göstererek durdurdu. Topluluğu Ankara'ya götürecek otobüslerin trafik otoparkına çekilmesi üzearine ğrup, yaya olarak Ankara'ya gitmek istedi. Dağılmaları istenen ancak Cumhuriyet Bulvarı'nı araç trafiğine kapatarak Fevzi Paşa Bulvarı'na kadar yürüyen grubun önünü, bölgeye sevk edilen çevik kuvvet polisleri ile TOMA araçları kesti. Yürüyüşü sonlandırmak isteyen polis burada gruba jop ve kalkanla müdahalede bulundu. Yaşanan arbedenin ardından durdurulan grup, yaklaşık 1 saat boyunca Fevzi Paşa Bulvarı'nı araç trafiğine kapattı. `Faşizme karşı omuz omuza', `Baskılar bizi yıldıramaz' ve `Direne direne kazanacağız' sloganları atan grup polisin uyarılarına rağmen dağılmadı.

Son olarak KESK'in Ankara merkezi ile görüşen topluluk üyeleri, yolu trafiğe açtı, eylemlerini Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube önünde sürdürme kararı aldı. Grubun, bugün öğle saatlerinde, basın açıklamasında bulunacağı belirtildi.

Öte yandan, kimliği belirsiz alkollü 2 kişi ile grup arasında tartışma yaşandı. Polis alkollü olduğu gözlenen 2 kişiyi buradan uzaklaştırdı.

EYLEME GİDEN OTOBÜSLER DURDURULDU

Adana'da KESK'in Ankara'da düzenleyeceği 4+4+4 eylemi için yola çıkan Eğitim-Sen üyelerinin bulunduğu otobüsler polis tarafından kimlik kontrolü gerekçesiyle durduruldu. Polis bağlanan otobüsü vermek isteyen grubu gözaltına aldı.

Çarşamba ve Perşembe günü Ankara'da düzenlenecek olan 4+4+4'ü protesto eylemine katılmak üzere Eğitim-Sen üyeleri 2 otobüsle 90 kişi yola çıktı. Adana Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü önüne gelen otobüsler polisler tarafından durdurularak kimlik kontrolü yapılmak istendi. Eğitim sen üyeleri mahkeme kararı olmadan kimlik kontrolü yapılamayacağını söyleyerek buna karşı çıktı. Polis, otobüslerin hareket etmesine izin vermemesi üzerine yaklaşık 90 kişi 'Faşizme karşı omuz omuza', 'Baskılar bizi yıldıramaz' ve 'Direne direne kazanacağız' sloganları atarak protesto etti.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, engellendiklerini belirterek, "Engellenme nedenini öğrenmeye çalışıyoruz. Gerçekten de farklı gerekçeler öne sürülüyor. Önce kimlik kontrolü yapılacak dendi. Mahkeme kararı olmadan kimlik kontrolü yapılması usulsüzdür diye itiraz ettik arkasından trafik polisleri devreye girdi. Araç üzerinden taşınan yolcuların kimliklerini bilmemiz lazım diyor. Bu tamamen keyfi bir tutumdur. Yarınki eyleme katılımımızı engellenmek için yapılan bir tutumdur. Biz Eğitim-Sen Adana Şubesi olarak KESK Adana Şubeleri platformu olarak bu tür haksız tutumlara teslim olmayacağız, Ankara'ya ulaşmakta kararlıyız" diye konuştu.

GÖZALTINA ALINDILAR

Adana'dan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen 4+4+4 yasa teklifini protesto etmek için Ankara'ya gitmek üzere yola çıkan Eğitim-Sen üyeleri göz altına alındı. Eylemciler, polisin otobüslerin bağlandığını söylemesi üzerine bu duruma karşı çıkarak otobüsleri göndemek istemedi. Otobüsleri kiraladıklarını ve göndermeyeceklerini söyleyen 90 kişi polis tarafından göz altına alınarak polis otobüsüyle Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne götürüldü.

4+4+4 EYLEMİNE POLİS ENGELİ

Bursa'dan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) görüşülen 4+4+4 yasa teklifini protesto etmek için bugün Ankara'da yapılması planlanan eyleme katılmak için otobüslerle yola çıkmak isteyen yüz kişilik guruba polis izin vermedi. Kent merkezinde bekletilen KESK üyeleri üşüyünce ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

TBMM'de 4+4+4 kademeli eğitim sistemi ile ilgili yasa teklifinin görüşülmeye başlanmasıyla birlikte eğitim sistemine tepki gösteren yaklaşık yüz kişilik KESK üyesi Merkez Osmangazi ilçesi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde saat 00.00'da toplandılar. Bugün Ankara'da yapılması planlanan eyleme katılmak isteyen gurup üyelerini Ankara'ya götürmek isteyen otobüslere polis tarafından şehir merkezine girmelerine izin verilmedi. Gurup üyeleri polise tepki göstererek Şehreküstü Meydanı'nda soğuktan üşüyence çevreden topladıkları kağıt ve tahta parçalarını yakıp etrafında halay çektiler.

Çevik Kuvvet ekiplerinin aldığı güvenlik önlemleri sırasında polis müdürlerine yaptıklarının kanunlara aykırı olduğunu kararın yargı kararı değil idari karardır diyen gurup üyeleri "seyahat özgürlüğümüzü kısıtlıyorsunuz alınan karar mahkeme kararı değil, sizleri dinlemeyeceğiz, hakkımızda rapor tutup gereken yerlere şikayetinizi bildirin" dediler. Polisin Ankara'da yapılması planlanan eylemin Valilik tarafından yasaklandığını ve herhangi bir olay çıkmaması için gidişlere kesinlikle izin verilmeyeceğini söylemesi üzerine iki saat süreyle Şehreküstü meydanında halay çekip slogan atan KESK üyeleri sessiz bir şekilde dağıldılar.

ANTALYA'DA KESK ÜYELERİNDEN GECE YARISI EYLEMİ

Antalya ve Alanya'dan KESK'in bugün Ankara'da yapmayı planlandığı eyleme katılmak için otobüslerle yola çıkmak isteyen guruba polis izin vermedi. Antalya'da polisin engellediği gurup oturma eylemi yaptı.

Anafartalar Caddesi üzerinde kendilerini Ankara'ya götürecek olan otobüsün engellendiğini belirten KESK üyeleri gece yarısı oturma eylemi yaptı. Işıklı kavşakta yolun bir kısmını trafiğe kapatan yaklaşık 50 kişilik gurup, "Faşizme karşı omuz omuza", "AKP halka hesap verecek", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" gibi sloganlar attı. Oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, "KESK'in Türkiye genelinde 4+4+4 diye nitelendirilen eğitimle ilgili yasa ve "Kamu çalışanları sendika yasası' ile ilgili meclise gelen kanun tasarılarına karşı, 2 günlük iş bırakma eylemi bulunmaktaydı. Bu karar doğrultusunda bütün yerellerde çalışmalar yürütüldü, örgütlü bir şekilde Ankara'ya taşıyarak kitlesel bir basın açıklaması yapma çalışması içerisinde olundu. Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gitmeye çalışan kamu emekçileri gördüğünüz gibi bütün illerde bulundukları yerden çıkartılmamıştır. Bu şunu gösteriyor; AKP, kamu emekçilerinin gücünden KESK'in gücünden korkmaktadır, çekinmektedir. Muhalefet edilmesini istememektedir. Dolayısıyla bu diktatörlük rejimlerinde görülebilecek, faşizan uygulamayı şiddetle kınıyoruz. Ve bundan sonraki mücadelemizde bunun üzerine olacaktır. KESK hiçbir zaman mücadelesinden yılmamıştır. Bundan sonrada bu mücadeleye devam edecektir. Bugün burada bu olaya karşı tepkimizi gösteriyoruz. Ama yarın ve sonraki günlerde tüm Türkiye'de alanlarda ve meydanlarda taleplerimizi haykıracağız kimsenin bundan şüphesi olmasın" şeklinde konuştu.

Basın açıklaması sırasında KESK üyesi bir kişi ile polis arasındaki tartışma arbedeye dönüştü. Kısa sürede kontrol altına alınan olay büyümeden sonlandı. Basın açıklamasının ardından kısa bir süre bekleyen grup olaysız bir şekilde dağıldı.

ALANYA'DA DA 30 KİŞİLİK GRUBA İZİN VERİLMEDİ

Ankara'ya gitmek için Saray Mahallesi'nde toplanan yaklaşık 30 kişilik grubun otobüsle yola çıkma isteğine polis izin vermedi. Sendika üyelerinin toplu olarak yola çıkma isteklerinde ısrarcı olmaları üzerine polis önlem olarak otobüse ait evraklara el koydu. Grup bir süre "Yılgınlık yok direniş var, direnen direne kazanacağız", "Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek" şeklinde sloganlar attı. Sendika üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-Sen Alanya Şube Başkanı Ali Koca, Alanya'dan hareket etmek isteklerinin engellendiğini belirterek, "AKP'nin ileri demokrasisi bizleri engelledi. Protesto ettiğimiz yasa halkın çıkarlarına ters bir yasaydı. Temel eğitim paralı hale getirilmek istenmekte. Okullar birer ticarethaneye çevrilmek istemektedir. Mecliste çıkacak yasaları protesto etmek için çıkmış olduğumuz yolda polis tarafından engellendik. Hani ileri demokrasi vardı. Uzaya çıkacaktık, Alanya'dan bile dışarı çıkamıyoruz" dedi.
Ali Koca'nın açıklamalarının ardında bir süre bekleyen grup, saz çalıp şarkılar söyledikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

ANKARA'YA GİTMEK İSTEYEN KESK ÜYELERİNE POLİS ENGELİ

Ankara'da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu(KESK) tarafından 4+4+4 kesintili eğitim yasa teklifine tepki olarak 28-29 Mart tarihlerinde il örgütlerininde katılacağı kitlesel basın açıklaması, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün illere gönderdiği genelgeyle yasaklanması üzerine Konya'dan Ankara'ya hareket etmek üzere otobüsle yola çıkan KESK üyeleri polis tarafından engellendi. Sendika üyeleri alınan bu kararı alkış ve sloganlarla protesto etti.

Kararın haksızlık olduğunu belirten Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Cebrail Bektaş," En demokratik hakkımızı yasalara ayıkrı olmaksızın bir basın açıklamasını gerçekleştirmek üzere yola çıkan arkadaşlarımızın seyahat özgürlüklerini engellenme ne kadar doğrudur. Demokratik anayasa diye önümüze konulan bu anayasanın ne kadar doğru bir anayasa olduğunu herkes birkez daha görmektedir. İçişleri Bakanlığı'nın bu talimatıyla emniyet güçleriyle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Bu kararlılıkla gerekirse sabaha kadar hatta gerekirse günlerce bu mücadaleyi vermeye hazırız" dedi.

Sendika üyeleri polis tarafından yapılan açıklama sonrası otobüsten indi. Sendika üyeleri kararı alkışlarla ve sloganlarla protesto etti. Sendika üyelerini Ankara'ya getirmesi planlanan otobüs ise trafik ekipleri tarafından araç sigortasının günü geçtiği için ceza kesilerek otoparka çekildi. "Kimse bizi yıldıramaz", "Kahrolsun faşizm" sloganları atan grup üyeleri sendika binaları önünden sessizce dağıldı.

KESK'TEN AÇIKLAMA

Alınan karar sonrası KESK'İN resmi internet sitesinden yapılan açıklamada,"Bilinmelidir ki, kamu emekçilerinin kitlesel basın açıklaması yapmasının önünde hiçbir yasal engel yoktur. Yıllardır konfederasyonumuz, sendikalarımız tarafından gerçekleştirilen miting, basın açıklaması gibi eylem ve etkinliklerimize güvenlik güçleri müdahale etmediği sürece hiçbir olay yaşanmamıştır.Gerek çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini yakından ilgilendiren 4+4+4 kademeli eğitim düzenlemesi, gerekse sendikal alana yönelik önemli değişiklikler içeren düzenlemelerden doğrudan etkilenecek olan geniş kesimlerin tepkilerini alan eylemleri ile göstermek istemesinden daha doğal bir yol yoktur. Kent meydanlarının barışçıl bir şekilde, demokratik tepkilerini ifade etmek isteyenlere kapatılmak istenmesinin hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Valiliğin yasaklama kararı anayasaya, evrensel insan hakları ilkelerine ve ülkemizin taraf olduğu uluslar arası anlaşmalara aykırıdı" denildi.

MEMURLAR YHT'LE ANKARA'YA GİTTİ

ESKİŞEHİR'den 4+4+4 eğitim sistemini protesto etmek amacıyla otobüslerle Ankara'ya gitmek isteyen memurlara polisler izin vermedi. Tren garına gelen memurlar Yüksek Hızlı Tren'le (YHT) Ankara'ya hareket etti.Eskişehir'de Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi yaklaşık 150 kadar memur bu sabah saat 06.30'da Atatürk Stadyumu önünde toplanarak 3 otobüsle Ankara'ya gitmek üzere yola çıktı. Memurların içinde bulunduğu otobüsler çevreyolu Kanlıpınar Şehitliği yanındaki KOBİ Organize Sanayi Bölgesi girişinde polis ekipleri tarafından durduruldu. Polisler, memurların otobüslerle Ankara'ya gidişlerine izin vermedi.Yaklaşık 5 saat süreyle bekleyen KESK üyesi memurlar otobüslerden inip halaylar çekti, çeşitli sloganlar attı.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı seyahat etme haklarının polisler tarafından engellendiğini öne sürdü. Şanlı şöyle konuştu:"4+4+4 kademeli eğitimin başta çocuklarımız olmak üzere ülkemize vereceği zararları görerek ayrıca bize toplu sözleşmesiz, grevsiz bir sendika yasası dayatılıyor. Bu yasayı da kabul etmediğimizi TBMM'deki yasa görüşmelerine karşı demokratik tepkilerimizi göstermek ve Ankara'da konfederasyonumuz KESK'in yapacağı açıklamaya katılmak için ülkenin her tarafından olduğu gibi biz de Eskişehir'deki kamu emekçileri olarak yola çıktık. Ama diğer illerde olduğu gibi Eskişehir'de de emniyet güçleri tarafından engellendik." (nsk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com