Ankara'da Top YSK'da... CHP, Yarın 2 Başvuru Daha Yapacak

Ankara'da Top YSK'da... CHP, Yarın 2 Başvuru Daha Yapacak
Ankara, başkanını arıyor...

ÖZEL | SANSURSUZHABER

İL SEÇİM KURULU DA İTİRAZI REDDETTİ, SIRA YSK'DA

CHP Ankara İl Başkanlığı, ilçe seçim kurullarına yaptığı itirazların bir bölümünün  reddedilmesi üzerine; perşembe günü İl Seçim Kuruluna yeniden sayım yapılması ve birleştirme tutanaklarına ilişkin itirazda bulunmuştu. Ancak bu başvuru da reddedilince, rutin olarak bir üst aşama olan Yüksek Seçim Kurulu'na gidilecek...

RUTİN BAŞVURUNUN YANISIRA OLAĞANÜSTÜ BAŞVURU DA YAPILACAK

298 sayılı seçim kanununun, 130. Maddesi, partilere ve adaylara bir de olağanüstü başvuru hakkı tanıyor. CHP, ayrıca bu hakkını da kullanacak. Yarın YSK'ya hem olağanüstü başvuru hem de İl Seçim Kurulu'nun reddettiği itirazları bir üst kurula taşımak anlamında iki ayrı başvuru yapılması bekleniyor.

İŞTE CHP'NİN ANKARA İÇİN OLAĞANÜSTÜ BAŞVURU GEREKÇELERİ

- Oyların sayılması sürecinde bakanlar dahil, siyasilerin sandık başlarına giderek, baskı yaptığı iddiası

-Yüksek Seçim Kurulu sistemine gelen bilgi akışının, sadece CHP'ye yönelik bölümünün sabaha karşı birkaç saat durması

-Anadolu Ajansı'nın yayınladığı verilerde, açılan sandıklarda sürekli iktidar partisinin önde gösterilmesi ve bu şekilde CHP'nin sandık görevlilerinin morallerinin bozularak sandıkları terk etmelerinin sağlanmaya çalışılması 

-Tutanakların birleştirilmesi ve oyların yazılması sırasında gerçekleşen 'hatalar'

Olağanüstü başvuru, 'seçimin iptali' talebiyle yapılacak. Ancak bu talep bu haliyle kabul edilebileceği gibi, YSK seçili iptal etmeyip, sadece sandıkların yeniden sayılması kararı da verebilir. 

Ankara'da sandıklar mı yeniden sayılacak, seçim mi yeniden yapılacak, ya da tüm itirazlar ret mi edilecek, şimdi gözler Yüksek Seçim Kurulu'ndan çıkacak kararda.

Ysk, itirazları değerlendirmek için 11 üye ile toplanıyor. 6 üye olan;  salt çoğunluğun oyu ile karar alınacak. Eşitlik olması durumunda, başkanının tercihi  doğrultusunda kurul kararı çıkıyor. 

SON AŞAMA ANAYASA MAHKEMESİ VE AİHM 

Eğer bu yollardan bir sonuç alınmaz ise Mansur Yavaş, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkını kullanacak ve o yol da tüketildikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gitmeyi planlıyor.

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com