"Ankara'daki aramaların yasal dayanağı yok"

"Ankara'daki aramaların yasal dayanağı yok"
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ankara'daki arama kararına yurttaşların uymaması çağrısında bulundu

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Ankara'daki arama kararına tepkiler gelmeye devam ediyor. Baroların, gerekçe olmaması ve genel aramaların sadece OHAL durumlarında yapılabileceğini belirterek yaptıkları itirazlardan sonra CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da vatandaşın bu aramalara itiraz etmesini ve arama belgesini talep etmesini istedi.

SansursuzHaber.com'a açıklamalarda bulunan Kart, bu kararın yasal bir dayanağı olmadığını ve yurttaşlık görevi olarak herkesin bu karara tepkisini ortaya koyması gerektiğini söyledi. "Bu genel bir arama kararı, kişilerin ismi yeri belli değil. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 19. maddesine göre arama kararlarında aranılacak kişinin ismi, aramanın yapılacağı konut yada işyerinin adresinin belli olması gerekir. Bu sebeple bu kararın yasal yada anayasal dayanağı yok." diyen Kart uygulamanın şekli itibariyle sıkıyönetim dönemlerinde mümkün olabileceğini ifade etti. OHAL uygulamalarında ancak mümkün olabilecek bir kara olduğunu söyleyen Kart 'kolluk kuvvetleri bu aramaları yapamaz' diyerek vatandaşın duyarlı ve sorumlu tavrını ortaya koyarak kendisiyle ilgili arama kararı olup olmadığını sorması ve kararı görerek tutanağa bağlaması gerektiğini belirtti.

"KARARIN BİR ODAK HEDEFLİ OLDUĞU AŞİKAR"

Kural tanımayan bir hükümetle karşı karşıya olduğumuzu söyleyen Atilla Kart alınan karar ile belli bir odak hedeflendiğinin aşikar olduğunu belirtti. Özellikle Gülen Cemaati'ne yönelik bir uygulama olduğunu iddialarını değerlendiren Kart; "Bu hükümet zaten kanun hukuk tanımayan bir hükümet, bu kararla hedef aldıkları belli odakların bulunduğu aşikar ama biz her halükarda hukuka sahip çıkmak durumundayız. Toplum olarak bu duyarlılığı göstermediğimiz takdirde bunun devamında çok daha vahim keyfiliklerin önü açılacaktır." dedi.

CHP OLARAK GEREKLİ TAVRI GÖSTERECEĞİZ

Bireysel olarak hukuki yollardan gerekli başvuruları yapacağını ve takipçisi olacağını söyleyen CHP Konya Milletvekili Atilla Kart parti olarak CHP'nin de bu konuda gerekli çalışmalarını yapacağını ve her zaman olduğu gibi haksızlık karşısında gereken tavrı alacaklarını ifade etti. (MRO)

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com