Ankara'daki İncil'e Paris'ten itiraz!

Ankara'daki İncil'e Paris'ten itiraz!
Ankara'da ortaya çıkan el yazması 1500 yıllık kitabın, Barnabas İncili olduğuna ilişkin iddialara bir itiraz da Paris'ten geldi.

Uzun yıllar Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki Keldani Kilisesi'nde papazlık yapan, 1980'li yıllarda Fransa'ya göçen Papaz Aziz Yalap, "Kitabın Barnabas İncil'i olup olmadığı konusunda kesin bir şey söyleyemem. Çünkü (gerçek) Barnabas İncili'ni görmedim. Söz konusu kitap, bir dua kitabı olabilir. Tarih kitabı olabilir. Ancak bu kitabı yazan her kimse, belli ki konuya hakim değil, ayrıca çok imla hatası ve eksik harf hataları var" dedi

Paris Keldani Kilisesi'nde papazlık yapan Aziz Yalap, "Keldanice'yi Keldaniler'in bazıları okur, konuşur ama din adamı yani papazlardan başkası yazmasını bilmez. Okumak ayrı, yazmak ayrıdır. Bu kitabı yazan kişinin Keldanice'ye çok hakim biri olmadığı anlaşılıyor. Kitabın diğer sayfalarını incelemek de gerekir" diye konuştu. Yalap, "Gördüğüm kadarıyla bunu sanki bir çocuk yazmış gibi, bir çok cümle hatası var, harf eksikliği var. Nokta ve virgül hataları çok. Bu kitap uzman bir kişinin elinden çıkmış değil" değerlendirmesinde bulundu.

Papaz Yalap, kitabın Güneydoğu'daki bir kiliseden çalınmasıyla ilgili olarak da, "Ben uzun yıllar görev yaptığım için bilirim ki, Kilise'den hiç kitap çalınmamıştır. Ne Müslümanlar, ne de Hıristiyanlar dua kitabı da çalmaz İncil de çalmazlar. Çünkü İncil ve dua kitapları yazıldığı zaman genel olarak son sayfaya not düşülür: 'Bu kitabı kim çalarsa, kiliseden amacı dışında dışarı çıkarırsa lanetlenir'. Bu laneti kimse üzerine almak istemez. Belki yıkılmış bir kilise köşesinde bulunmuştur. Kıyıda köşede kaldığı için birisi almıştır. Ancak böyle olabilir. Ben Türkiye'de kilisede görev yaptığım dönemlerde, Güneydoğulu köylüler bana el yazması kitap getirirlerdi, İncil de olabilirdi, dua kitabı da... Zaten eski kitaplar hep el yazmasıdır. Matbaa 1880 yıllarda Fransızlar tarafından Türkiye'ye veya bizim bulunduğumuz bölgeye geldi. Ondan sonra bazı dua kitapları ile İncil, matbaalarda yazılıp basıldı. Ankara'da muhafaza altına alındığı söylenen bu kitabın 1500 yaşında olduğu da meçhul, İncil olduğu da... Bildiğim kadarıyla işinin ehli tarafından yazılmadığı belli, ben kitabın içeriğinden, yani muhtevasından söz etmiyorum. Yazım hatalarının çok olması kitabın önemini bana göre haddinden fazla azaltıyor" ifadelerini kullandı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com