Ankara'daki kutlamalara gidenlere polis engeli

Ankara'daki kutlamalara gidenlere polis engeli
Yurdun çeşitli noktalarından başkent Ankara'daki 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak için yola çıkan gruplar polis engeliyle karşılaştı.
İzmir:
 
Ankara'da düzenlenecek olan CHP'nin Cumhuriyet yürüyüşüne katılacak olanları götürecek olan 10 otobüs, çeşitli gerekçeler gösterilerek hareketlerine izin verilmedi. Hazırlıklarını tamamlayıp otobüslerin kalkışlarını bekleyen CHP'liler duruma tepki gösterdi.

CHP'lilere polis engeli! (TIKLAYIN)

İstanbul:
 
Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 200 kişi, Ankara’da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingine gitmek üzere Taksim Meydanı'nda toplandı.
 
Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan grup, kendilerini Ankara'ya götürecek otobüslerin Taksim Meydanı'na çıkmasının polis tarafından engellendiğini belirterek eylem yaptı. 
 
İstanbul'un diğer bölgelerinden Ankara'ya gitmek için toplanan Eğitim-İş Sendikası üyesi yaklaşık 40 kişi de engelendiklerini belirterek Taksim'e geldi. Grup adına konuşma yapan TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir, Ankara'ya Cumhuriyet buluşmasına gitmek için toplandıklarını ancak sivil polisler tarafından engellendiklerini söyledi. 
 
Ankara'ya gitmek için gelenlerin arasında bulunan tiyatro sanatçıları, Ali Erkazan, Füsun Demirel ve Suzan Aksoy da karşılaştıkları durumu protesto etti. 'AKP halka hesap verecek', 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' şeklinde slogan atan grup daha sonra İstiklal Caddesine doğru yürüyüşe geçti. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Ankara yolları kapalı! (GALERİ)
 
BİR GRUBA DAHA ENGELLEME
 
Avcılar CHP İlçe binası önünde saat 23.00’da toplanan 200 kişilik bir grup da, Ankara'da düzenlenmesi planlanan 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak için 4 otobüs ve 3 minibüsle İstanbul’dan yola çıkmak istedi. Polis ekipleri seyahat evraklarının eksik olduğu gerekçesiyle otobüs ve minibüsleri durdurdu. 
 
CHP ve bazı sivil toplum kuruluşlarının üyelerinden oluşan 200 kişi otobüslerden inerek durumu protesto etti. Ellerinde Türk bayrakları bulunan grup, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz", “Vatan sana canım feda", “Susma sustukça sıra sana gelecek" şeklinde slogan attı. 
 
Bu sırada CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum gruba destek vermek için Avcılar CHP İlçe binası önüne geldi. Batum yetkili polis müdürleriyle bir süre konuştuktan sonra grup üyelerine Taksim Meydanı’na gitmeleri çağrısında bulundu. Bunun üzerine 200 kişi slogan atarak Taksim Meydanı’na doğru yola çıktı. 
 
Grupla birlikte Taksim Meydanı’na gideceğini belirten Süheyl Batum, “Araçları buradan kaldırdığımız anda şehrin çıkışında tutacaklar. Her yerde bu durum var. Otobüslerin evrakları eksik çıkartmıyoruz diyorlar. Buradaki amaç Ankara’ya gidişi bir şekilde engellemek" diye konuştu.
 
Manisa:
 
TGB Manisa İl Temsilciliği tarafından düzenlenen, 22 kişinin katıldığı Ankara yolculuğu da polis engeline takıldı. Otogardan Ankara'ya hareket eden gençlerin bulunduğu otobüs, Manisa çıkışında, Turgutlu yolunun çevreyoluna bağlandığı mevkide, polis ekipleri tarafından durduruldu. 
 
Emniyet görevlileri, İçişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Mustafa Demirer'in imzasıyla tüm illere gönderilen genelge doğrultusunda Ankara'ya hiçbir ilden toplu halde hareket izni verilmediğini dile getirdi. TGB'li gençlerin Manisa çıkışında durdurulduğunun haberini alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, gençlerin yanına gelerek, seyahatin engellenme nedeni hakkında bilgi aldı. 
 
İçişleri Bakanlığı'nın tüm illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelge doğrultusunda seyahatin engellendiğini belirten CHP'li Milletvekili Özel, "Gönderilen genelgede TGB, ADD, Cumhuriyetçi Kadınlar gibi bazı sivil toplum örgütlerinin isimleri yer alıyor. İsimler yer alan sivil toplum örgütlerinin Ankara'da toplu bir eylem yapacağı gerekçesiyle tüm illerde Ankara'ya ismi belirlenen örgütlerin seyahatleri yasaklanmış. Anayasa göre seyahat özgürlüğünüz kısıtlanması kanunlara uygun değil. Kanunsuz bir emir. Ancak yazılı bir emir geldiği için emniyetin yaptığı iş kanuni bir iş" dedi.
 
Gençlerle birlikte otobüsün içinde olan TGB Manisa İl Temsilcisi Sena Gökdağ, kendilerinin Ankara'ya Anıtkabir'i ziyarete gittiklerini ve seyahat özgürlüklerinin kısıtlanmasının kanunsuz olduğunu dile getirdi. TGB'li Gökdağ, Ankara'ya gidişlerinin engellenmesini protesto etmek için sabaha kadar merkez Manolya Meydanı'nda oturma eylemi yapacaklarını söyledi. Gökdağ'ın açıklamasını ardından gençler Manolya Meydanı'na otobüsle gelerek saat 02.30'da oturma eylemine başladı. Eyleme CHP'li Özel, Eğitim-İş Manisa Şube Başkanı Nejdet İnce de katıldı.(SNK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com