Ankara’nın canını sıkacak rapor

Ankara’nın canını sıkacak rapor
Avrupa Parlamentosu, Ankara’nın canını oldukça sıkacak mesajlar içeren bir raporu ele almaya hazırlanıyor.

 

Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan ve önümüzdeki hafta Dışışleri Komisyonu’nda ele alınması öngörülen belgede şu unsurlar öne çıkıyor:
 
-  Terörle mücadele: PKK tarafından sürdürülen terörist şiddete yönelik kararlı ve güçlü kınama yineleniyor. AB ülkelerine terörle mücadele alanında Türkiye’yle işbirliğinin artırılması çağrısı yapılıyor. Komisyon ve üye ülkelerden Türkiye’nin iade talepleriyle ilgili bilgi değişimi ve diyaloğun kolaylaştırılması isteniyor.
 
-  Basın özgürlüğü: İnsan hakları ihlallerini ya da kamuyu ilgilendiren konuları gündeme getiren gazetecilere açılan ceza davalarından endişe duyulduğu belirtiliyor. Düşüncelerin cezalandırılması Türkiye’de insan haklarının korunmasının önündeki ana engellerden biri olarak gösteriliyor.
 
-  Kürt sorunu: Türkiye’den esneklik göstermesi ve Kürt sorununa siyasi bir çözüm bulunması için çabalarını artırması isteniyor. Çözümün ancak açık ve gerçek anlamda demokratik bir tartışmayla bulunabileceğinin altı çiziliyor. KCK davaları kapsamında gündeme gelen tutuklamalardan endişe duyulduğu ifade ediliyor.
 
Maraş’ı iade edin
 
-  Kıbrıs: Türkiye’nin Rum Kesimi’nin AB Dönem Başkanlığı konusunda yaptığı açıklamalardan duyulan üzüntü dile getiriliyor. Rum Kesimi’nin münhasır ekonomik bölgelerle ilgili haklılığına vurgu yapılıyor. Türk askerlerinin Ada’dan çekilmesi ve Maraş’ın iadesi istenirken Rum Kesimi’ne de herkes tarafından kabul edilebilecek bir şekilde doğrudan ticarete izin vermesi çağrısı yapılıyor.
 
-  Vize: Türkiye’nin vize liberalizasyonu uygulanmayan tek aday ülke olduğunun altı çiziliyor ve işadamları, akademisyenler, öğrenciler ile sivil toplum temsilcileri için kolaylık talep ediliyor. Taslak raporda, Türkiye’nin AB dış politikası açısından önemi, asker-sivil ilişkilerindeki gelişmeler, yeni anayasa süreci ve yargı reformu gibi konular olumlu mesaj verilen başlıklar arasında yer alıyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com