Ankara,Suriye Savaşı'nın yeni karargahı!

Ankara,Suriye Savaşı'nın yeni karargahı!
Türkiye'yle ilgili bu yeni iddia ortalığı karıştıracak: 'Batılı yetkililer Suriyeli İslamcılarla Ankara'da görüştü'

İngiltere basını, Suriye’de güçleri giderek artan İslamcı gruplarla, İngiltere, Türkiye, ABD ve Katar’dan yetkililerin Ankara’da bir araya gelip ‘yüz yüze görüşmelerde bulunduğunu’ yazıyor.

İngiliz Daily Telegraph’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Richard Spencer imzalı ve “İngiltere Suriye’de savaşan İslamcılarla yüz yüze görüşmelerde bulunuyor” başlıklı haberinde şu ifadeler yer aldı:

Ankara’daki görüşmeleri, Suudi Arabistan’ın daha saldırgan bir tavır sergilemesiyle son aylarda muhalifler üzerindeki etkilerinin azaldığını gören Türkiye ve Katar ayarladı. Batı tarafında İngiltere, ABD, Türkiye, Katar ve geçen yılın başlarında muhalifleri destekleyen ‘Suriye’nin Dostları’ adlı grubun içindeki diğer ülkeler vardı.”

Gazeteye konuşan Batılı bir yetkilinin, “Sanırım, bu İslamcıların uluslararası toplumdan ne istediklerini merak ediyorlardı” yorumunu aktaran gazete, şöyle devam ediyor:

Yetkili, [Batı tarafının] görüştükleri grup içinde ‘kötü niyetli’ sayılabilecek unsurlar bulunduğu konusunda hemfikir olduklarını da ekledi.”

Daily Telegraph’a konuşan yetkili, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanı Selim İdris’in “Suriye dışında demokrasiye inanan ve görüşmelere dâhil olmak isteyen muhalefet ile sahada, Şeriat devleti kurulmasını isteyen savaşçılar arasında kaldığını” söylüyor.

GAZETE YETKİLİNİN ŞU SÖZLERİNİ AKTARIYOR:

İdris, bu grubu ÖSO’nun Yüksek Askeri Konsey çatısı altına sokmak istiyor, yapamazsa da en azından onlarla iletişim kanallarını açık tutmak istiyor.”

Daily Telegraph gazetesinde Richard Spencer’ın kaleme aldığı haberde ‘Batı ittifakının, Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki çoğu bölgenin El Kaide bağlantılı grupların elinde olmasından duyduğu endişenin arttığı’ belirtiliyor.

BATI ORTAK ZEMİNDE BULUŞMALARINI İSTİYOR’

Haberde Batılıların nasıl bir düzen istediği şu sözlerle anlatılıyor:

Batı ittifakı, El Kaide bağlantılı olmayan İslamcı gruplar ile, aralarındaki derin farklara rağmen, laik Özgür Suriye Ordusu ve Batı’nın desteklediği Suriye Ulusal Konseyi’nin aynı amaç doğrultusunda ortak bir zeminde buluşmalarını umuyor. Daha önce ılımlı gruplara gönderilen silahların aşırı grupların eline geçebileceği korkusuyla bu İslamcı gruplarla destek vermeyi reddetmişlerdi.”

Haberde, ÖSO komutanı Selim İdris’in, daha önce İstanbul’da yaptığı ‘Esad’ın devrilmesinden sonra El Kaide bağlantılı gruplarla mücadele için Esad rejimine bağlı orduyla aynı safta yer alabilecekleri’ yönündeki açıklaması da hatırlatılıyor.

Ankara’daki görüşmeler hakkında Daily Telegraph’a bilgi veren Batılı yetkili, “(Görüşmelere katılan) isyancıların çoğu daha ziyade ortalarda yer alan ve sonra konum değiştirenlerdi.Amaç, bu İslamcı grupların kendilerini nerede konumlandırdıklarını anlamak” dedi.

Suriye’de en etkili muhalif gruplar Kasım ayı sonunda ‘İslami Cephe’ adı altında birleşmişti. Richard Spencer, bunun önemli bir gelişme olduğunu belirtip Ankara’daki görüşmelerin de bu grupla yapıldığına işaret ettiği makalesine şöyle devam ediyor:

Birleşen tugaylardan bazıları daha önce Batı’nın desteklediği ve yine daha önce Komutan İdris ile ÖSO’nun Yüksek Askeri Konseyi’ne bağlı, Halep’teki Liva el Tevhid gibi ‘ılımlı İslamcı’ gruplardı. Fakat aralarında, Batı ve İdris’i reddedip El Nusra safında yer almayı tercih eden Ahrar el Şam da vardı… Ahrar’ın adı, İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda ülkenin kuzey doğusuna saldırıp Alevileri öldürmekle de suçlanan grup olarak anılıyordu.” (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com