Ankara'ya gidişler engelleniyor!

Ankara'ya gidişler engelleniyor!
KESK'in bugün 4+4+4 düzenlemesi ve Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nda Değişiklik Yapan Yasa Tasarısı'na karşı Ankara Kızılay'da gerçekleştireceği eylem öncesinde yola çıkan emekçiler polis tarafından engellendi.

KESK'in bugün Ankara'da 4+4+4'e karşı yapacağı eylem öncesinde Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığı Kızılay'da yapılacak bir eyleme izin verilmeyeceğini bildirmişti.

Bakanlık, illerin emniyet müdürlüklerine gönderdiği yazıda, eylem için il dışından gelenler için giriş-çıkışları yasakladı. Yazıda, “28 ve 29 Mart tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmek istenilen eylemlerle ilgili bireysel veya gruplar halinde ilimizden katılım olması halinde yasaklama kararı gereğince izin verilmeyeceği hususu tarafınıza tebliğ olunur” denildi.

Sendika.org sitesinin yurt genelinden derlediği bilgilere göre, yurdun büyük bölümünden yola çıkan emekçilerin otobüslerinin kalkması engelleniyor, yola çıkan otobüslere de aralarında "ceset torbası olmadığı" gibi gerekçelerle cezalar kesiliyor.

İzmir'de polis müdahalesi

Cumhuriyet'in haberine göre; Ankara'daki eyleme katılmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan KESK üyelerine ise polisin çemberine alındılar. KESK'liler Eski Sümerbank önünde oturma eylemi başlattı. KESK'liler eylemin sabaha kadar süreceğini söylüyor.

Muğlalı emekçilerden suç duyurusu

Ankara'ya gitmeleri engellenen Muğla'da emekçiler de "seyahat özgürlüklerinin engellendiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. KESK'liler Ankara'daki eylem saatinde "Her yer Ankara" diyerek Ankara'ya yürüyüşe geçeceklerini belirtti.

Tüm yurtta engelleniyor

İstanbul, Edirne, Çanakkale, Diyarbakır, Şırnak, Kars, Ardahan, Bursa, Adana, Antalya, Aydın, Malatya, Antakya, Trabzon, Bartın'dan yola çıkmak isteyen otobüslerin de polis engeliyle karşılaştıkları bildiriliyor.

KESK'ten açıklama: Yaşanacakların sorumlusu İçişleri Bakanı

KESK Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, 4+4+4 teklifi ve Kamu Görevlileri Sendikalarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na ilişkin, örgütün itirazlarını kamuoyuna duyurmak için 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleştireceği kitlesel basın açıklamasının İçişleri Bakanlığı'nın "antidemokratik" tutumuyla engellenmek istendiği bildirildi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bugün Ankara Valiliği'nden eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğine dair açıklamanın ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 69648 sayısıyla illere gönderdiği genelge ile arkadaşlarımızın otobüslerinin illerden yola çıkışı engellenmektedir.

Bu tutum, başta seyahat özgürlüğü olmak üzer temel hak ve özgürlüklere aykırı bir tutumdur. Konfederasyonumuzun aldığı bu eylem kararı tüm uluslararası evrensel ilkelerden doğan en temel hakkımızdır. Bu hakkımızı kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

İçişleri Bakanlığı'nın bu antidemokratik tutumu asla kabul edilemez. İçişleri Bakanlığı'nın bu hukuksuz tutumundan bir an önce vazgeçmesi gerekmektedir. Bundan sonra yaşanacakların sorumlusu İçişleri Bakanı'dır." (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com