Ankara'ya Gönül Alma Ziyareti

Ankara'ya Gönül Alma Ziyareti
NATO'nun Genel Sekreteri Rasmussen, ilk ziyaretini, “NATO'nun Libya'da ne işi var” diyerek müdahaleye karşı çıkan Başbakan Erdoğan'a yaptı.

 

NATO'nun Libya operasyonunda komutayı almasının ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ilk ziyaretini dün Ankara'ya yaptı. NATO'ya ait bir uçakla Etimesgut Askeri Havaalanı'na inen Rasmussen, öğle saatlerinde Başbakanlık'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile biraraya geldi. Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısına ara vererek Rasmussen'le görüştü.

BM Genel Kurulu'nun 1970 ve 1973 sayılı kararları çerçevesinde, ateşkesin sağlanmasına yönelik neler yapılabileceğinin ele alındığı görüşmede, Libya halkının iradesine saygıyı öne çıkaran bir çizgi izlenmesi konusunda görüş alışverişi oldu.

Görüşmede ayrıca NATO'da yeni komuta yapılanmasıyla ilgili değerlendirme yapıldı.

Yaklaşık bir saat süren görüşmeye, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katıldı.

Çalışmaları gözden geçirdik

Rasmussen daha sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ayrı bir görüşmle yaptı. Dışişleri Konutu'ndaki görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Davutoğlu, Rasmussen ile birçok konuyu ele aldıklarını söyledi. NATO'nun Libya'da devreye girdiğini anımsatan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Biz her zaman olduğu gibi Libya'nın toprak bütünlüğü ve egemenliği, Libya'daki kardeşlerimizin can güvenliği ve bir an önce Libya'da normalleşmenin sağlanması, sivillere yönelik saldırıların durdurulması bağlamında NATO'nun çalışmalarını en etkili şekilde sürdürmesine büyük önem veriyoruz. Bu bir haftalık çalışmaları gözden geçirdik, ayrıca Türkiye'nin yapmakta olduğu katkılarla ilgili bilgi verdim, o da daha detaylı olarak bunları almaktan memnuniyetini ifade ettiler.”

Libya'dan da konuk var

Türkiye'de bulunan Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdulati Ubeydi ile de biraraya geleceğini açıklayan Davutoğlu, Ankara'nın, Libyalı muhalifler tarafından kurulan Ulusal Konsey ile de görüşmelerinin sürdüğünü söyledi. Davutoğlu, “Önümüzdeki günlerde onları da ağırlayacağız” dedi.

Türkiye iki tarafla görüşen tek ülke

Libya'daki her iki tarafla da görüşen tek ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Libya'da sivil can kaybı sona erene kadar bu hizmetlerimiz sürecek” dedi.

AFP'ye konuşan bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de, “İki taraf da bize ateşkes konusunda belli düşünceleri olduğunu söyledi. İki tarafla da konuşacağız ve ortak bir zemin bulmaya çalışacağız” ifadesini kullandı.

Libya'nın eski Dışişleri Bakanı Musa Kusa'nın görevini bırakıp İngiltere'ye kaçmasının ardından yerine geçen Ubeydi, önceki gün Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya Libya lideri Muammer Kaddafi'nin krizden çıkış yolu aradığı mesajını vermek için Atina'daydı.

İtalya: Kaddafi'nin temsilcisi güvenilir değil

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Ankara'ya gelen Libya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdülati Ubeydi'nin “güvenilir olmadığını” söyledi.

Frattini, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya Kaddafi'nin krizden çıkış yolu aradığı mesajını veren Libya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ubeydi'nin önerilerini güvenilir bulmadığını, çünkü krizin çözümüyle ilgili herhangi bir önerinin “ön koşulunun” Kaddafi'nin gitmesi olduğunu kaydetti.

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, Libyalı muhaliflerin oluşturduğu konseyin dış ilişkilerden sorumlu yetkilisi Ali İssavi ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, bölünmüş bir Libya'nın kabul edilemeyeceğini ve konseyin, tek meşru muhatap olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com