Ankara'ya soran yok

Ankara'ya soran yok
Önce üçlü sonra Davutoğlu ile, Türkiye yine oyun dışında...
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Paris’te önce İngiliz ve Fransız meslektaşlarıyla buluştu ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Bakanlık koltuğuna oturduktan sonra 2 ay içerisinde 3 defa Türkiye’ye gelen Kerry bu defa Türkiye’yi pas geçti. Kerry’nin pazar günü İsrail’e yaptığı ziyaretin ardından Türkiye’ye uğramamasına CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, “Artık ayaklarına çağırıyorlar. Oysa İsrail’den sonra Türkiye’ye uğrayabilirdi” diyerek tepki gösterdi.
 
Kerry’nin Paris’e davet ettiği isimler arasında, Rusya ile müzakereler sırasında hiç danışmadığı Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmet Jarba ve beraberindekilerin de olduğu öğrenildi.
 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin daveti üzerine Paris’e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD-Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarının üçlü toplantısında yer almadı. Kerry önce Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile görüşt,ü ardından Davutoğlu ile kısa bir görüşme yaptı. Daha sonra Davutoğlu, üç bakanın yemeğine katıldı.
 
Kerry, Suriye muhalefetinin mutabakata uyması için Türkiye’nin de etkisini kullanmasını isterken Paris randevusu öncesinde muhalifleri ağırlayan Davutoğlu, “Esad mutabakata uymamak için sizinle çatışmasını bahane edecek. Dikkatli olun” mesajı verdi.
 
Suriye muhalefeti ise kimyasallar konusunda ABD ve Rusya arasında varılan mutabakatta ateşkese uymayacaklarını bildirdi. Suriye Yüksek Askeri Konsey Başkanı Selim İdris bunu Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşmede yineledi. İdris’in, “Mutabakata engel olmayacağız ancak ateşkese de uymayacağız. Esad ateşkesi kullanacaktır” mesajı verdiği öğrenildi. Davutoğlu’nun Suriyeli muhaliflerin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “Silahını alıyorsunuz katili serbest bırakıyorsunuz” dendiği ve ABD’nin Rusya ile vardığı mutabakatın detaylı olarak ele alındığı öğrenildi.
 
Suriye Milli Konseyi Türkiye Temsilcisi Halid Hoca, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada varılan uzlaşının ardından Cenevre 2 sürecinin hızlanabileceğini belirtirken, “Suriye muhalefetinde iki ayrı görüş var Cenevre 2 konusunda. Ve şu an hangi yöne gideceği belli değil. Bu dönemde Koalisyona danışılmadı” diyerek ABD’nin izleyeceği yol hakkında şüpheleri bulunduğunu dile getirdi.
 
Ayağına çağırdı
 
CHP’li Osman Korutürk de, Türkiye’nin Rus-ABD mutabakatı sırasında dışlandığına işaret ederek, “Şimdi Kerry ayağına çağırdı, Davutoğlu gitti. Türkiye başından itibaren uluslararası toplumdan ayrı bir tutum izliyor. Oysa Rusya ve ABD arasındaki mutabakat Suriye’deki kimyasal silahlara yönelik, muhalefetin de elinde kimyasal olduğunu gösteriyor. Artık bizimkileri ciddiye almıyorlar. Alsalardı Kerry, İsrail’e giderken, Türkiye’den geçerdi. artık Ankara’ya gelip de zaman kaybetmeyelim diyorlar” tepkisini gösterdi.
 
Nisan’dan bu yana çok şey değişti
 
Suriyeli muhaliflerden bir yetkili de Türkiye’nin de ABD’nin niyetini okuyamadığını ve birlikte çözmeye çalıştıklarını belirtirken, “Nisan ayında Kerry Türkiye’ye geldiğinde durum çok farklıydı. ABD’yi silahlı olmayan askeri yardımı yapmaya Türkiye ikna etti. Ama şu anda durum çok farklı. Zaten ABD’den de verilen sözlere karşın yeterli yardım gelmiyor” dedi. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com