Ankara'yı felç eden panik sona erdi

Ankara'yı felç eden panik sona erdi
Ankara’da Bağlıca Kavşağı yakınlarında doğalgaz iletim hattındaki kaçak nedeniyle kapatılan Eskişehir yolu trafiğe açıldı.
Eskişehir yolu Bağlıca mevkisinde bir iş makinesinin, yüksek basınçlı doğalgaz borularına hasar vermesi sonucu başlayan doğalgaz sızıntısı meydana gelmişti. 
 
İhbar üzerine olay yerine sevk edilen Başkent Doğalgaz (BAŞKENTGAZ) ekipleri, tedbir alarak hattaki doğalgazı kesti ve borudaki gazın tamamen boşalmasını beklemeye başladı. Kaçağın olduğu yerin onarılması için hattaki gazın tamamen boşalmasının beklendiği bildirildi. Öte yandan, gaz kaçağı nedeniyle kapatılan Eskişehir Yolu tekrar trafiğe açıldı.
 
Başkent Doğalgaz Genel Müdürü İbrahim Halil Kırşan, Eskişehir Yolu Bağlıca Mevkii’nde doğalgaz sızıntısı meydana geldiğini açıkladı. Kırşan, bölgede doğalgaz kesintisinin olacağını bildirdi. Başkent Doğalgaz Genel Müdürü İbrahim Kırşan, yaptığı yazılı açıklamada, Eskişehir Yolu Bağlıca Mevkii’nde ANSE Alışveriş Merkezi’nin yanındaki boş arazide, bir iş makinesinin, Ankara’nın doğalgaz dağıtımını yapan 2 ana istasyondan biri olan Yapracık istasyonu çıkışındaki yüksek basınçlı doğalgaz hattına zarar vermesi sonucu, doğalgaz sızıntısı meydana geldiğini açıkladı.
 
Kırşan, açıklamasında şöyle dedi: “Ancak ekiplerimiz derhal olaya müdahale ederek ve BOTAŞ Genel Müdürlüğü ekipleriyle de koordineli çalışarak doğalgazı kesmiştir. Can ve mal kaybı yaşanmaması bakımından bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır. Bu bakımdan vatandaşlarımızın endişe etmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Hasar gören hattın onarımı tamamlanana kadar, kentin Batı kesimine, ikinci ana istasyonumuz olan Gölbaşı RMS-A istasyonundan doğalgaz verilecektir. Bu süreçte Batı bölgemizdeki semtlerde lokal doğalgaz kesintileri yaşanabilir.”
 
DOĞALGAZIN HATTININ ÜSTÜNE ALIŞ VERİŞ MERKEZİ YAPILDI
 
Bu arada, gaz sızıntısının yaşandığı BOTAŞ doğalgaz boru hattının üstüne alışveriş merkezinin yapıldığını ANKA gündeme getirmişti. İmar planında ağaçlandırılacak alan olarak planlanan arsaya, alışveriş merkezi yapılması için imar planı değişikliğine gidilmiş, ayrıca boru hattındaki koruma bandının 50 metreden 20 metreye çekilmişti. Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından BOTAŞ, Etimesgut Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi topu birbirine atarak sorumluluk üstlenmemişti. Başkent Üniversitesi skandalın ortaya çıkması ve doğalgaz boru hattında benzer tehlikelerin meydana gelebileceği endişesi üzerine yargıya başvurmuştu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com