Ankara’yı karıştıran iddia

Ankara’yı karıştıran iddia
"3 Suudi C-130 uçağı, Esenboğa Havalimanı'ndan kalktıktan sonra Akdeniz’e doğru gitti."

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetlerine ait üç C-130 uçağının Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan kalktıktan sonra Akdeniz’e doğru gittiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Uçakların akıllı telefonun radar sistemiyle tespit edildiğini belirten Kart, 20-25 bin feet arasında seyreden uçakların, Suriye’deki gelişmelerle ilişkilendirildiğinde, iç savaşın kritik bir hal aldığı bu dönemde son dere önemli bir gelişme olduğunu ve ciddi soru işaretlerini de beraberinde getirdiğini belirtti.

Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Kart,

TÜRKİYE İÇ SAVAŞTA TARAF MI?

Kart, konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan’a yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 24-25 Şubat’ta Esenboğa Havaalanı’ndan Suudi Hava Kuvvetleri’nden 3 C-130 nakliye uçağının rotasını da anlatan Kart, “Türkiye’nin hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin kullanımına açılması ve devamında da Suriye’deki iç savaşta taraf hale gelmesi anlamına gelen bu nitelikteki fiili durum, Anayasa’nın 92’nci maddesinin ihlali anlamına geleceği de açıktır.” dedi.

RADARLA TESPİT ETTİK

Kart, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Bu uçaklar Konya-Antalya rotasını takip ederek, Akdeniz üzerinden uçmuşlar ve Mısır kıyılarında radardan kaybolmuşlardır. Uçaklar 20 bin ila 25 bin feet arasında seyretmektedirler. Danışmanım akıllı telefonlarda kullanılan Flight Radar 24 programı ile uçakları tespit etti, kayıtları da mevcut. Bu durumun, Türkiye’nin hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin kullanımına açılması ve devamında da Suriye’deki iç savaşta taraf hale gelmesi anlamına gelen bu nitelikteki fiili durum, Anayasa’nın 92’nci maddesinin ihlali anlamına geleceği de açıktır.”

“Kamuoyunda ve medyada yaratılan bilgi kirliliği ve karartma sonucunda, cüretkar ve sorumsuz bir anlayışla Anayasa ihlallerinin sürdürüldüğü görülüyor.” diye konuşan Kart, uçaklar ile Taliban savaşçılarının taşındığı yönündeki iddiaların da kaygı verici olduğunu belirterek, Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

Bu uçaklar hangi gerekçelerle Türkiye Hava Sahasını kullanmaktadırlar?

Büyük tonajlı olan bu uçaklar Türkiye’den ne taşımaktadır ya da Türkiye’ye ne getirmektedir? Veya kimleri taşımaktadır? Bu uçaklar nereye gitmektedir? Yükleme Türkiye’de mi yapılmaktadır?
Bu uçakların Suriye’deki muhalif gruplara mühimmat ve silah desteği sağladığı yönündeki iddia ve kaygılara karşı açıklamanız nedir?


Son 1 ay içinde, Esenboğa veya başka Havaalanlarından (sivil ya da askeri) yapılan benzeri uçuşlar var mıdır? Varsa sayısı nedir?”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com