Anketçilere Göre AKP %50 Oy Alır mı?

Anketçilere Göre AKP %50 Oy Alır mı?
Başbakan Erdoğan'ın 12 Haziran'daki seçim için yüzde 50 oy hedefi koyması, siyasetin yeni gündemlerinden birisi oldu..

Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, bugünkü köşe yazısında Başbakan Erdoğan'ın 12 Haziran'da yapılacak seçimlerde yüzde 50 oy oranını hedeflediğini yazdı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüzde 40 oyu telaffuz etmesinden sonra Başbakan Erdoğan'ın yüzde 50 hedefinin dillendirilmesi 5 ay kalan seçimler öncesinde çok tartışılacak gibi.

3 Kasım 2002'de yüzde, 22 Temmuz 2007'de yüzde 47 oy alan AK Parti, 12 Haziran'da yüzde 50 oy alabilir mi? Seçim süreçlerinde tüm dikkatlerin üzerlerine çevrildiği araştırmacılara bu hedefi sorduk. GENAR Başkanı İhsan Aktaş'a göre yüzde 50 almak AK Parti ve rakiplerinin elinde. AK Parti'ye oy verebileceğini söyleyen seçmen ikna edilirse bu rakam aşılabilir de. A&G Araştırma'nın sahibi Adil Gür'e göre ise AK Parti'nin şu anki oyu açıklanan hedefin 4-5 puan altında ama 6 ay önceden her hangi bir yorum yapmak doğru değil. ANDY-AR Başkanı Faruk Acar ise son seçimlerde yüzde 47 alan AK Parti'nin yüzde 50 oy alması sürpriz olmaz. Bu oranın açıklanması da bir seçim stratejisi ve sık sık gündeme gelecek.

Son araştırmalar ne diyor? Bu sonucu almanın formülü ne? CHP'nin yüzde 40 hedefi ne olur? Erdoğan bu oranı neden açıkladı?

Araştırmacıların görüşleri şöyle:

GENAR - İhsan Aktaş:
2002'DE YÜZDE 34 VEREBİLİRİM DEMİŞTİ

AK Parti'nin Anadolu'da oy esneklik puanı yüzde 60'larda. Yani halkın yüzde 60'ı “AK Parti'ye oy verebilirim” diyor. Bu oran İstanbul'da da yüzde 55'lerde… Bunu şöyle okumak gerekli; bir parti seçim sathındaki bütün süreçleri kendi lehine kullanabilirse, rakipleri de ciddi hatalar yaparsa, bir parti en üst sınırları zorlayabilir. 3 Kasım 2002 seçimleri öncesinde tüm Türkiye'de yaptığımız araştırmada seçmenin yüzde 34'ü AK Parti'ye oy verebileceğini söylemişi. O dönem bu oran Anavatan partisi için yüzde 13, DYP için yüzde 12, MHP içinse yüzde 10'lar civarındaydı. Neticede AK Parti 2002'de yüzde 34 aldı. Yani bir parti, kendisine “oy verebilirim” diyen tüm seçmenden oy alabilir. AK Parti 2002'de bütün şartları lehine kullanabildi, rakipleri de büyük hatalar yaptı.

SÜRPRİZ OLMAZ

12 Haziran'da yapılacak seçimlerden AK Parti'nin yüzde 50 alması, rakiplerinin büyük hatalar yapması sonucunda hiç de sürpriz olmaz.

KILIÇDAROĞLU'NUN YÜZDE 40 HEDEFİ

Bu seçimlerde CHP'nin de bir hedefi var. Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 40 oranını telaffuz etti. Son yapılan araştırmalara göre AK Parti'nin oyları yüzde 45, CHP için ise yüzde 25'lerde görünüyor. Hedefleri tutturmak için AK Parti'nin 5 puana ihtiyacı var. CHP'nin ise yüzde 15 puanlık gayret serf etmesi gerekiyor. CHP için oy verebilirim diyen seçmenin oranı ise yüzde 35'lerde. Yani hedefin de 5 puan altında görünüyor.


--------------------------------------------------------------------------------

Adil Gür / A&G Araştırma:
ŞU ANDA HEDEFİN 4-5 PUANIN ALTINDA

Seçimlere henüz 6 ay var. Alabilir de almayabilir de. Bizim yaptığımız son araştırmaya göre AK Parti bu hedefin 4-5 puan altında. Önümüzdeki 6 ayı iyi değerlendirebilirse elbette yüzde 50'yi alabilir. Kötü değerlendirirse bugünkü seviyenin altına da düşebilir. Bir araştırmacı olarak 6 ay sonrası için bugünden bir öngörüde bulunmak mümkün değil.


--------------------------------------------------------------------------------

Faruk Acar -ANDY-AR:
YÜZDE 50'Yİ ÇOK KONUŞACAĞIZ

Son genel seçimlerde yüzde 47 almış bir partiden söz ediyoruz. Başbakan Erdoğan'ın bugün itibarıyla 12 Haziran'daki seçimlerine yönelik hedeflediği yüzde 50 oy potansiyeline, bugünlerde gerçekleştirmiş olduğumuz araştırma neticesine göre çok uzak olmadığı söylenilebilir. Son araştırmamız Başbakan'ın hedefinin 2-3 puan altında. Bu yükselişte referandumdan çıkan yüzde 58'in de katkısı var. AK Parti'ye karşı bir güven ortamı mevcut. Yüzde 50'nin dillendirilmesi, Başbakan'ın hedeflediği oranı açıklaması, seçmen ve halkın da inanması için atılan bir adım zaten.

Bugünlerde bazı AK Parti kurmayları ve bakanların anket sonuçlarını açıklamaları da bunun bir göstergesidir. Ak Parti'nin seçimlerde yüzde 50 oy alacağı söylemini seçim süresi boyunca sürekli basın organlarında göreceğiz. Yüzde 50, AK Parti için mucize bir sonuç olarak algılanmamalıdır. Son araştırmalarda çıkan oranı koruyarak 2-3 puan artırmasıyla mümkün olacaktır.

Bugüne kadar Ak Parti'nin 2002 seçimlerinden itibaren oylarını artırmasındaki en büyük sebeplerden biri toplumun dilinden anlamaya çalışması ve bununla beraber rakiplerinin aksine anlamamak için uğraşması ile bir avantaj sağlamasıyla mümkün olmuştur. Ve özelikle her seçimden önce mutlaka ülke siyasetinde karışıklık ve muhalefet partilerinin tutumu halkın görüşünün tam aksine olması ile Ak Parti'nin ekmeğine yağ sürercesine bir imkan sağlamıştır. E-muhtıra , darbe iddiaları, 367 gibi örnekler bir gösterge.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com