Anketlerde Putin önde

Anketlerde Putin önde
Rusya, 4 Mart'ta devlet başkanlığı seçimine hazırlanırken, yapılan kamuoyu yoklamaları, oy oranını her geçen gün artıran Başbakan Vladimir Putin'in ilk turda başkanlık ipini göğüsleyeceğini gösteriyor.

Rusya'nın en büyük bağımsız kamuoyu araştırma merkezlerinden Levada tarafından yapılan son araştırmaya göre, bir ay önce oy oranı yüzde 50'nin altında görünen Putin'in son 1 aydaki kampanyası ve seçim vaatleri sayesinde oy oranını yüzde 63-66 oranına yükselttiği kaydedildi.

Levada şirketi Başkanı Lev Gudkov bugün düzenlediği basın toplantısında, ''Seçme hakkı bulunanların yüzde 43-46'sı Putin için oy kullanmaya hazır. Sandık başına gidip oy kullanma kararı alanlar arasında Putin'e oy vereceklerin oranı ise yüzde 63-66 aralığında'' diye konuştu.

Gudkov, seçmenlerin yüzde 35'inin seçimlerin dürüst şekilde yapılacağına dair kuşkusu bulunduğunu ve bunun son derece ''kirli'' bir seçim olacağına inandığını belirterek, ankete katılanların yüzde 44'ünün ise seçimlerin adil olacağı görüşünü dile getirdiğini ifade etti.

Katılımcıların yüzde 70-71'nin seçime ilgilerinin zayıf olduğunu kaydeden Gudkov, araştırmada Putin'in rakipleri olan Komünist Parti lideri Gennadiy Züganov için yüzde 15, aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski için yüzde 8, milyarder işadamı Mihail Prohorov için yüzde 6 ve Adil Rusya Başkanı Sergey Mironov için ise yüzde 5 oranında oy çıktığını söyledi.

Devlet başkanlığı için yüzde 50'inin üzerinde oy alacak aday ipi ilk turda göğüsleyecek. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com