Anlık deprem takibi için 100 yeni istasyon kurulacak

Anlık deprem takibi için 100 yeni istasyon kurulacak
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, sismik hareketliliği daha iyi takip etmek amacıyla bu yıl 100 yeni deprem gözlem istasyonu daha açacak

ANKARA (AA) - DUYGU CAN - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD), sismik hareketliliği daha iyi takip etmek amacıyla bu yıl 100 yeni deprem gözlem istasyonu kuracak. 

AFAD Başkanı Fuat Oktay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurum bünyesindeki Deprem Dairesi Başkanlığı'nın, 1969'da Deprem Araştırma Enstitüsü adıyla kurulduğunu anımsattı.

Deprem Dairesinin, yaklaşık 45 yıldır deprem gözlem ve araştırma faaliyetlerini bilimsel olarak yürüttüğünü dile getiren Oktay, deprem gözlem istasyonlarıyla tüm ülkenin sismik hareketliliğini yıllardır anlık olarak takip ettiklerini ve vatandaşları bilgilendirdiklerini anlattı.

-Her 4 deprem istasyonundan 3'ü AFAD'ın

Oktay, deprem kuşağında yer alan Türkiye'de gözlem ağlarını sürekli genişlettiklerini ifade ederek, AFAD Deprem Dairesi'nde 35 kişilik jeofizik, jeoloji, inşaat mühendisi ve yüksek mühendisten oluşan uzman ekibin 7 gün 24 saat gözlem yaptığını bildirdi.

Ülkedeki her 4 deprem gözlem istasyonundan 3'ünü kurup işleten AFAD'ın Türkiye'deki en geniş deprem gözlem istasyon ağına sahip olduğunu vurgulayan Oktay, şöyle konuştu:

"AFAD Deprem Dairesi, 715 deprem gözlem istasyonuyla tüm Türkiye'nin sismik hareketliliğini yıllardır anlık olarak takip ediyor ve vatandaşları bilgilendiriyor. 2014 yılında yapacağımız yatırımlarla 100 yeni deprem gözlem istasyonu daha kuracağız. Doğu Akdeniz ve bölge ülkelerdeki depremler de ölçülüyor. Yapılan yatırımlar ve geliştirilen teknolojilerle birlikte AFAD'ı, Doğu Akdeniz ve bölge ülkelerde, güvenilir deprem verilerini açıklayan kuruma dönüştürme noktasında ciddi çalışmalar yapıyoruz."

Oktay, artık Türkiye'nin sınırları dışındaki depremlerin de gözlemleneceği bir aşamaya geçtiklerine dikkati çekerek, konuyla ilgili olarak diğer ülkelerdeki benzeri kuruluşlar ve üniversitelerle de işbirliğine gittiklerini söyledi.

-Türkiye Deprem Veri Merkezi Projesi

Depremlerin ölçülmesi ve deprem olgusunun bilimsel olarak daha iyi anlaşılabilmesi için AFAD'ın, birçok bilim kurumu ve üniversiteyle işbirliği yaptığını belirten Oktay, şöyle konuştu:

"Son olarak AFAD, Aralık 2013'te bilim dünyası ile gerçekleştirdiği işbirlikleri kapsamında TÜBİTAK, ULAKBİM ve 7 üniversiteyle Türkiye Deprem Veri Merkezi projesini hayata geçirdi. Bu sayede ülkemizde deprem verileri araştırmacılar, akademisyenler ve kamuoyu ile tek bir veri merkezi üzerinden paylaşılabilir hale geldi. Daha önceden de olduğu gibi deprem alanında yetkinlikleriyle öne çıkan tüm kurum, kuruluş ve araştırmacılarla işbirliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com