Annan ve Atalay ortak basın açıklaması yaptı

Annan ve Atalay ortak basın açıklaması yaptı
Kofi Annan ve Beşir Atalay basın açıklaması yaptı


BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hatay Havaalanı'nda basına kapalı ikili görüşme gerçekleştirdi.

Yayladağı İlçesi'ndeki çadırkent ziyaretinin ardından helikopterle Hatay Havaalanı'na gelen Annan, burada Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından karşılandı. Atalay ve Annan daha sonra ikili görüşme yapmak üzere havaalanı VIP salonuna geçti.

Annan, ikili görüşme öncesinde kendilerini görüntüleyen gazetecilere Türkçe teşekkür etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Annan ve Atalay ortak basın açıklaması yaptı.

Beşir Atalay 'BM'nin sorumluluğunu yerine getireceğine inanıyoruz' dedi.Kofi Annan ise şimdiye kadar gördüğü en güzel mülteci kampında olduğunu söyledi. Annan, tüm taraflara şiddeti durdurun çağrısı yaparak, 12 Nisan sabah 6'da silahların susmasını beklediklerini kaydetti.
Basının sorularına da anıt veren Annan,"Plan şu anda masada hepimiz uygulanması için mücadele veriyoruz. Eğer masadan kalksın diyorsanız bunun yerine ne geçecek? İki bölgeden çekildiklerini söylediler. Diğer kaynaklardan bilgi ve istihbarata dayanarak diğer bölgelere hareketliliğin olduğu haberleri geliyor. Askeri faaliyetin olduğuna dair bilgiler geliyor.Öncelikle plan bizim ortaya koyduğumuz takvime göre uygulanmadı ama uygulanamaz anlamına gelmiyor. Bu yüzden ateşkes için 12 Nisan diyorum. Suriye hükümeti üzerindeki baskının arttrılması için  bütün ülkelere çağrı yapıyorum' dedi.

Atalay, gelen bir soru üzerine de Annan planını desteklerini belirterek 'Bunun başarılı olmasını istiyoruz. Plan kanın dökülmesinin önlenmesi, halkın iradesinin orataya çıkarılması gibi çok önemli hususları içeriyor. Biz sadece endişelerimizi dile getiriyoruz. Biz plan iyi uygulansın vaatler yerine getirilsin istiyoruz' şeklinde konuştu.

Kofi Annan basın toplantısında şunları söyledi: "Türkiye hükümetine sığınmacılara ev sahipliği yaptığı için teşekkür ederim. Burada duyduğum hikayeler çok ilginçti. Onların evlerine dönmesi için barışın bir an önce sağlanması gerekiyor."

"Son dönemde gelen sığınmacıların sayısında bir artış görünüyor. Bir şeyler Suriye'de yanlış gidiyor. Suriye hükümetinin insani yardıma izin vermesi ve tarafları masaya gelmesi için çaba harcamamız gerekiyor."

"SURİYE HÜKÜMETİ ASKER ÇEKTİĞİ KONUSUNDA RAPOR VERDİ"

"Artık silahların susmasının ve ordunun çekilmesinin zamanı geldi. Tüm tarafların her türlü şiddeti durdurması gerektiğini düşünüyor ve 12 Nisan saat 06.00'a kadar şiddetin durdurulmasını umuyoruz."

"Planımın başarısız olduğunu söylemek için erken. Suriye hükümeti askerleri çekme sözü verdi. Suriye hükjümetinden askerlerini çekmeye başladığı konusunda bugün rapor aldık. Ayrıca başka yerlerden de askerlerin çekildiği konusunda haberler var."

"PLANIM BAŞARISIZ DEĞİL"

"Bence bu plan, verilen çizelgeye göre uygulanmadı ama bu planın uygulanamayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle 12 Nisan'a kadar baskı devam ettirilmelidir."

"Dün sınırda yaşananların tekrar yaşanmaması gerekiyor. Zaten gerilim çok yüksek. Bu konuda dikkatli olmalıyız."

"YİNELENMESİ HALİNDE GEREĞİ YAPILIR"

Atalay ise şunları söyledi: "Suriye'deki gelişmeler kötüleşmektedir. Bunun son örneğini de dün yaşadık. İki ikişinin öldüğü saldırı kabul edilmez. Yinelenmesi halinde Türkiye gerekli önlemleri alacaktır."

"ESAD'IN SİCİLİ ENDİŞE VERİYOR"

"Biz Suriye'de kanın durmasını istiyoruz ancak Suriye rejiminin siciline baktığımızda da endişe ediyoruz. Bunu da sayın Annan'a ilettik."

"1 Nisan'da İstanbul'da yapılan Suriye Halkının Dostları Toplantısı'nda sayın Annan'ın planına destek verilmişti. Biz bu planı destekliyor ve başarılı olmasını istiyoruz. Buradaki en büyük endişe de Suriye rejimi tarafından Annan planının manipüle edilmesiydi."

"Bugün itibariyle Türkiye'ye sığınan göçmen sayısı 25.000'e yaklaştı." Atalay bir soru üzerine de gelecek sığınmacıların sayısı hakkında bir tahminlerinin olmadığını ancak tüm gerekenleri yapmaya çalışacaklarını ama Birleşmiş Milletler'in de yardımcı olmasını istediklerini söyledi.

Dün Suriye'den Türkiye'ye kaçmaya çalışan sığınmacıların üzerine açılan ateş sonucu 2 kişi ölmüştü.

Annan, Trükiye'den ayrıldıktan sonra Suriye konusunu görüşmek üzere İran'a gidecek.

DAVUTOĞLU ARADI

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, Annan'ı Yayladağı kampı ziyaretinin ardından, Çin'den telefonla arayarak, Suriye'deki son gelişmelere dair görüşlerini aktardı.

GÜVENLİK KONSEYİ'NE MEKTUP

Öte yandan Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi Cenevre'de yaptığı açıklamada, Özel Temsilci Annan'ın bugün geç saatlerde Güvenlik Konseyi'ne mektup göndereceğini belirtti.

Suriye'nin özellikle tanklarını çekmesini öngören uluslararası planın bugün yürürlüğe girmesi gerekiyor.

HATAY'A ABD HEYETİ

Annan'ın ziyaret ettiği Hatay bugün bir ABD heyetini de konuk ediyor. ABD'li senatörler John Mccain ve Joe Lieberman, temaslarda bulunmak üzere Hatay'a geldi. John Mccain ve Joe Lieberman'a Hatay'ı ziyaretlerinde, ABD'nin Adana Başkonsolosu Daria Darnell eşlik etti.

Amerikalı heyet, çadır kenti ziyaretlerinin ardından basına açıklama yapacak.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com