Annan'dan Şam'a uyarı

Annan'dan Şam'a uyarı
Annan'dan Şam'a uyarı: "Şiddetin artması kabul edilemez. Sözlerinizi tutun"

Suriye için 10 Nisan tarihi verildi ancak bölgede çatışmalar sürüyor. Ordunun çekilmediği ve birliklerin başka bölgelere sevkedildiği söyleniyor. Başkent Şam'da Esad yanlısı gösteriler devam ediyor.

Annan: "Suriye'de şiddetin tırmanışından şoke oldum"

BM ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, Suriye'de şiddetin tırmanmasından "şoke olduğunu" belirtti.

Annan, yaptığı yazılı açıklamada, "Suriye'nin birçok kent ve kasabasında şiddet ve vahşetin tırmandığına ilişkin son bilgilerden şoke olduğunu" kaydetti.

Açıklamada Annan, "düşmanlıkların tamamen sona ermesi, insani yardımların ulaştırılabilmesi, Suriye halkının yasal talepleri ve endişeleri göz önüne alınarak siyasi süreç koşullarının oluşturulabilmesi için hepimiz hemen harekete geçmeliyiz" ifadesini kulandı.

10 Nisan'a yaklaşırken Suriye hükümetinden taahhütlerini tam olarak yerine getirmesini isteyen Annan, şiddetin tırmanmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Annan, Suriye'de taraflara etkisi olan tüm ülkelere akan kanın durdurulması ve diyaloğun başlaması için harekete geçme çağrısında da bulundu.

BM Güvenlik Konseyi de bu hafta yayımladığı bir başkanlık açıklamasıyla, Suriye hükümetinin, BM ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın, Suriye askerlerinin ve ağır silahlarının yerleşim yerlerinden çekilmesini de içeren 6 maddelik planını 10 Nisan'a kadar uygulamaya başlamasını benimsemişti. (NSK)

Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com