Anne karnında operasyon

Anne karnında operasyon
Konya'da 17 haftalık hamile olan 22 yaşındaki Hakime Akdemir'in yapılan muayene sonrası, doğacak bebekte dudak ve damak yarığı, parmaklarda şekil bozukluğu, ayak ve kollarda ampütasyona neden olan Amniyotik Band Sendromu teşhisi konuldu.

Teşhisin ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Çapar tarafından gerçekleştirilen ameliyatla anne karnındaki bebeğin zarındaki 'Amniyotik bant' alındı.

İlk çocukları düşük nedeniyle dünyaya gelmeyen Murat ve Hakime Akdemir çifti, mutluluğu ikinci çocukta aradı. Yeniden hamile kalan Hakime Akdemir, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırırken hamileliğinin 17'inci haftasında Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan muayene sonrası doğacak bebekte dudak ve damak yarığı, parmaklarda şekil bozukluğu, ayak ve kollarda amputasyona neden olan Amniyotik Band Sendromu teşhisi konuldu.

Sakat doğması muhtemel olan bebeğin alınması gerektiği bildirildi. İkinci çocuğunu da aldırmak istemeyen Akdemir çifti, çare aramaya başladı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Çapar'a yaptıkları müracaat sonrası, Amniyotik Band Sendromu teşhisi konulan 17 haftalık bebeğe anne karnında müdahale edilerek, bebeğin zarındaki hastalığa neden olan 'Amniyotik bant' başarılı bir operasyon sonrası alındı.

YÜZDE 80 SORUNLU DOĞAR

Amniyotik Band Sendromu'nun 1200 doğumda bir görüldüğünü belirten Prof. Dr. Metin Çapar, Türkiye'de ilk kez böyle bir ameliyatın yapıldığını kaydetti. Çapar şunları söyledi: "Amniyotik bant çocuğun anne karnında içinde bulunduğu sıvının ortamında zarımsı bir maddenin olmasıdır. Bunun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte iki teori vardır. Birinci teori çocuğun zarının yırtılmasıyla oluşmasıdır. Diğer teori ise fazladan oluşan damarın bozulmasıyla meydana gelmesidir. Bu bant, çocuk anne karnında büyüdükçe kol, ayak, yüz, baş, parmak gibi yerlere dolanarak kangren edip o organı ortadan kaldırır. Doğan çocukta el, kol, ayak veya parmak olmaması, yarık damak ve dudak oluşması bu banttan kaynaklanır. Bu madde çocuğun yüzde 80 oranında sorunlu doğmasına neden olur."

ULTRASON ALTINDA AMELİYAT

Bu sorunların ortadan kaldırılması için zarın kesilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çapar, "Biz de amniyotik bandı tespit ettiğimiz hastada lokal anestezi ile ameliyat yaptık. Kesme işlemini ultrason altında gerçekleştirdik. Kalın bir aminiyosentez iğnesi ve çok özel ince bir makas kullandık. Amniyoz zarı içerisindeki bu bandı çıkardık. Bu ameliyat sonrası doğacak çocukta oluşma ihtimali bulunan el, kol, ayak veya parmak olmaması, yarık damak ve dudak oluşması gibi deformasyonları engellemiş olduk."diye konuştu.

Gerçekleştirilen operasyonun 15 dakika sürdüğünü ve Türkiye'de ilk kez gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Çapar, " Annenin düşük yapması gibi bir risk oluşmadı. Anne karnındaki bebek ve anne oldukça sağlıklı."dedi.

MUTLU GÜNLER YAŞAMAK İSTİYORUZ

Bebeğin anne karnında iken ameliyatı gerçeklemesiydi sakat doğabileceğini ifade eden Murat Akdemir, ikinci bebeklerini de kaybetmek istemedikleri için ameliyatın yapılmasını istediklerini belirtti.

SÖZ GÜNÜ KAYINVALİDESİ ÖLDÜ

Daha önce memleketi Van'ın Çaldıran İlçesi Erginler Köyü'nde oturduklarını hatırlatan 23 yaşındaki inşaat işçisi Murat Akdemir, bugüne kadar özel günlerinden birçok talihsizlik yaşadığını belirtti.

Murat Akdemir, 8 Şubat 2011 tarihinde vatani görevini tamamlayıp köyüne döndüğü gün Hakime Akdemir ile söz yüzüğü takmaya karar verdi. Söz yüzüğünün takılacağından 3 gün önce kayınvalidesi ve aynı zamanda halası olan Halime Ablak hayatını kaybetti.

NİŞANDA KÖYÜ SEL BASTI

Sözlenen çift bu şoku üzerlerinden attıktan 3 ay sonra adetleri gereği nişan yapmayı karar verdi. Tüm eş dost ve akrabaları köylerindeki evlerine gelirken, büyük bir talihsizlik sonucu bu kez köylerini sel bastı.

Murat ve Hakime çiftinin mutlu günleri biranda zehir oldu. Nişana gelen herkes can ve mallarını kurtarmak için sağa sola kaçıştı.

DÜĞÜNE BİR GÜN KALA AMCASI ÖLDÜ

Özel günlerinde talihsizlikler yaşan çift düğün tarihi olarak da 23 Ekim 2011 tarihini belirledi. Mutlu günlerine ulaşmak için tüm hazırlıklar yapılırken düğüne bir gün kala hasta olan amcası Aydın Akdemir hayatını kaybetti. Düğün evi biranda cenaze evine döndü.

DÜĞÜNDE DEPREM OLDU

Bütün talihsizlikleri üst üste yaşayan Murat ve Hakime Akdemir çiftinin düğün günü olan 23 Ekim 2011 tarihinde ise Van'daki büyük deprem meydana geldi. Deprem sonrası şans eseri yakınlarından ölen ya da yaralanan olmadı.

EŞİ DÜŞÜK YAPTI

Tüm yaşananları geride bırakan Murat ve Hakime Akdemir çifti Konya'ya taşınma kararı aldı. Konya'ya geldiklerinde eşinin hamile olduğu haberi ile biraz olsun gülebilen Murat Akdemir, hamileliğinin 4'üncü ayında eşinin düşük yapması sonucu üzüntü yaşadı. (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com