Anne karnındaki bebeğe operasyon

Anne karnındaki bebeğe operasyon
Henüz doğmadan böbreklerinde şişme olan 20 haftalık bebek, anne karnında mesanesine şant takılarak hayata tutundu.

Mesanesindeki tıkanıklıktan dolayı idrarını yapamadığı için böbreklerinde şişme meydana gelen ve içinde bulunduğu amnion sıvısı azalan yaklaşık 20 haftalık bebek, Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyelerince anne karnındayken mesanesine şant takılarak hayata tutundu.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Önder Çelik, yaptığı açıklamada, anne karnındaki bebeğe yapılan ultrasonografik değerlendirmede idrar torbasının çok büyük olduğunu, idrar kanallarının genişlediğini ve böbreklerinde de erken dönem şişme bulgularının saptandığını anlattı.

Bebeğe anne karnında şant takılmasaydı, bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısının zamanla azalacağını ve bebeğin bir süre sonra hareket edemeyecek hale geleceğini belirten Çelik, ''Dolayısıyla bebeğin eklem, kas gelişimi olmayacaktı. Yeterli miktarda su olmayacağı için su yutamayacaktı ve akciğer ile bağırsak gelişimleri olmayacaktı. Bebek belli bir süre sonra muhtemelen kaybedilecekti. Bu işlemle onların önüne geçilmiş oldu'' diye konuştu. (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com