Anne sütü bebeğin en ideal besini...

Anne sütü bebeğin en ideal besini...
Yeni doğan çocuğun hayatiyetini devam ettirebilmesi için en önemli besinin anne sütü olduğu bildirildi. Uzmanlar, anne sütünü basit bir sıvı olarak görülmemesi gerektiğini, eğer anne sütü, yeterli miktarda geliyorsa, çocuğa ilk altı ay hiçbir ek gıda ve

Anne sütü yeni doğan bebeğin ve süt çocukluğu devrelerinin en ideal besini olduğunun da altını çizen uzmanlar, '1970'lere kadar suni mamalar ve inek sütü ile beslenme giderek artmışsa da, son yıllar içinde anne sütü ile beslenmenin önemi daha iyi anlaşılmıştır. Bu sütteki proteinlerin hazmı oldukça kolaydır. İnek sütündekilerin ise daha zordur. İnek sütünde, iyi kaynatılmadığı taktirde allerjiye ekzama, ishal, kansızlık) yol açan bir madde (B. lakto globülin) vardır. Anne sütünde ise böyle bir madde yoktur. Anne sütünde laktofferin isimli bir madde, bağırsaklarda mikropların çoğalmasını önler ve vücut için gerekli olan demirin daha kolay emilmesini sağlar. İnek sütünde ve hazır mamalarda ise böyle bir madde yoktur' dediler.
'ANNE SÜTÜ İSHALİ ÖNLÜYOR'
Ayrıca anne sütünde, bebeği mikrobik hastalıklara daha dayanıklı hale getiren immünglobulinler ve lizozim isminde bazı maddeler olduğunu da hatırlatan uzmanlar, 'İnek sütünde ise bu maddeler yoktur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin, anne sütü ile beslenmeyen bebeklere nazaran daha az ishal oldukları bir gerçektir. Çocuk için enerji kaynağı olan laktoz isimli madde, anne sütünde inek sütüne oranla daha fazla miktardadır' diyerek, anne sütünün önemini vurguladılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com