Anne sütü en değerli besin kaynağı...

Anne sütü en değerli besin kaynağı...
Anne sütüyle beslenmenin hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğunu belirten uzmanlar, Türkiye'de yeni doğan döneminde yüzde 95 olan anne sütüyle beslenme oranının, 6 ay içinde yüzde 5'e düştüğünü bildirdi.Uzmanlar, bebeklerin doğumdan itibaren ilk a

Araştırmalara göre, tabi beslenme olarak tanımlanan bu beslenme biçimi ile süt çocuklarında başta infeksiyonlar olmak üzere birçok hastalığın görülme sıklığı azalıyor. Anne sütü ile beslenenlerde ileri yaşlarda alerji, kanser, multiple skleroz, damar sertliği gibi hastalıklara çok daha az rastlanıyor. Emziren kadınlarda da meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık daha az görülüyor.
D vitamini dışında ilk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir özelliğe sahip olan anne sütünün sindirimi, inek sütü ya da inek sütünden yapılan formül süt olarak tanımlanan mamalardan çok daha kolay. Anne sütünün içeriği, annenin beslenmesinden bağımsız olarak bebeğin ihtiyaçlarına göre düzenleniyor. Her anne bebeği için en uygun sütü üretiyor. Örneğin, prematüre bebeklerin annelerinin sütleri prematüre bebekler için uygun özellikler içeriyor.
Uzmanlara göre anne sütünün içeriği sabit değil. Doğumdan sonra ilk 7 gün anneden gelen süte kolostrum adı veriliyor. Sarımsı renkte ve koyu kıvamdaki bu süt özellikle protein, mineral ve vitaminlerden zengin. Halk arasında ağız sütü de denilen kolostrumdaki proteinler bebeği hastalıklara karşı koruyucu maddeler içeriyor. Doğumdan sonraki 7 ila 15 gün arasında anneden gelen süte ise geçiş sütü deniliyor. Bu sütte toplam protein miktarı azalırken laktoz, yağ ve toplam kalori içeriği artıyor.
Olgun anne sütünün içeriğini değerlendirmek ise son derece güç. Çünkü anne sütünün içeriği bebek emerken değişiyor. Emzirmenin başlangıcında annenin göğsünden karbonhidrattan zengin ön süt geliyor. Emzirmenin sonunda ise yağdan zengin son süt salgılanıyor. Anne sütünün yerini hiçbir besinin alamayacağını belirten bilim adamları, bebeğini emzirmekte güçlük çeken annelere bir uzmana başvurmalarını tavsiye ediyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com