Anne ve babamızdan 15 yaş büyüğüz

Anne ve babamızdan 15 yaş büyüğüz
Bugün yetişkinler daha fazla yüksek tansiyon ve diyabet hastalıklarına yakalanıyor. 30'larında bir erkek bir önceki nesilden yüzde 20 daha şişman. 20'li yaşlardaki bir kadın ise önceki nesliden iki kat daha obez.
Hollandalı bilim insanları şimdiki yetişkinlerin ebeveynlerine ve onların ebeveynlerine göre çok daha sağlıksız olduğunu ve 15 yaş daha 'yaşlı' gözüktüğünü ileri sürdü. 
 
20, 30, 40, 50 ve üzeri insanları 25 yıllık periyotlarla araştırdı. Araştırma sonunda genç neslin metabolik sağlığının zayıf olduğu ortaya çıktı. Özellikle yüksek tansiyon ve kilo bakımından genç nesil önceki nesillere göre çok daha kötü durumda. 
 
30'lu yaşlardaki erkekler bir önceki nesilden yüzde 20 daha şişman çıkarken bu 20'li yaşlardaki kadınlarda 10 yıl önceisne göre iki kat daha fazla çıktı. 
 
Kan basıncı genç nesiller arasında artarken genç nesilin ebebeynlerine ve onların ebeveynlerine göre çok daha fazla diyabete yakalanma olasılığı olduğu belirtildi. 
 
Hollanda Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü'nden Gerben Hulsegge metabolik sağlık açısından genç neslin 15 yıl önde gittiğini söyledi. Hulsegge "Çok yakınlarda doğan yetişkin nesil öncekilerden çok daha kötü oluyor. Örneğin şimdi 40'larında olan erkek ve kadınlarda obezite yaygınlığı bundan önceki nesilde 55'lerindekilerle aynı. Bunun anlamı bu genç nesil bir önceki nesilden 15 yıl önde ve obeziteye daha uzun süre maruz kalacak demektir" dedi. 
 
Hollandalı uzman sağlıklı olmak için en önemli şartın sağlıklı vücut ağırlığı olduğuna dikkat çekerek bunun için genç nesillerde fiziksel aktivitenin ve dengeli beslenmenin teşvik edilmesinin altını çizdi.
 
Hulsegge "Yüksek gelirli ülkelerde sigara içme yaygınlığı azalıyor. Buna bağlı olarak artık akciğer kanseri gibi hastalıklardan daha çok obeziteye bağlı diyabet hastalıkları artmaya başladı. Sigara içme yaygınlığı azalması ve sağlık bakım kalitesinin artması genç nesillerde büyük yaşam beklentisini artırıyor. Ama mevcut obezite artma hızı bu şekilde devam ederse yaşam beklentisi yavaşlayabilir" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com