Anne Yerine Bebeğe İğne Yapıldı!

Anne Yerine Bebeğe İğne Yapıldı!
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, hastanede yeni doğum yapan 2 kadın için hazırlanan iğnelerin, stajyer hemşireler tarafından bebeklerine yapıldığı iddia edildi. Bebekler, hayati tehlikeleri bulunmaları nedeniyle Eskişehir'e sevk edildi.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, hastanede yeni doğum yapan 2 kadın için hazırlanan iğnelerin, stajyer hemşireler tarafından bebeklerine yapıldığı iddia edildi. Bebekler, hayati tehlikeleri bulunmaları nedeniyle Eskişehir'e sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, polis ekipleri, Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Çocuk Servisinde kuvözde tedavileri devam eden 2 bebeğe yanlış iğne yapıldığı ve hayati tehlikeleri bulunduğu için Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği bilgisine ulaştı.
Yapılan araştırmada, yeni doğum yapan Ü.Y. ve H.Y'nin Kadın Doğum Servisinde tedavi gördüğü ve bu kadınlara doktor tarafından verilen üzerlerinde isimleri yazılı enjektörlerin görevli hemşireler N.G. ve A.B. tarafından hazırlandığı belirlendi.
Ü.Y. ve H.Y'nin o sırada Çocuk Servisinde bulunmaları nedeniyle içinde ilaç olan enjektörlerin onlara uygulanması için kat temizlik görevlisi A.Ö. aracılığıyla Çocuk Servisine gönderildiği, A.Ö'nün bu enjektörleri hemşire odasında bulunan masaya bıraktığı tespit edildi.
Çocuk Servisinden sorumlu hemşire S.B'nin, diğer servis hemşireleri H.D. ve A.T'den, ''stajyer hemşire olarak görev yapan öğrencilere refakat edip anneler Ü.Y. ve H.Y'ye uygulanmasını istediği, hastanede yoğunluk bulunduğundan stajyer hemşirelerin iğneleri bebeklere uyguladığı'' saptandı. Daha sonra rahatsızlanan bebeklerin ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildiği, Cumhuriyet Savcısının talimatıyla içindeki ilaçlar bebeklere uygulanan 2 boş enjektörün muhafazaya alındığı öğrenildi.
İfadelerine başvurulan görevli hemşireler S.B, H.D, H.A, C.A. ve A.T'nin, polise, hastanede E.E.Ç, B.K, S.A, Z.M.G. ve N.E. adlı öğrencilerin stajyer hemşire olarak görev yaptığını ve iğneleri bebeklere kim ya da kimin enjekte ettiğini bilmediklerini söylediği kaydedildi.
Bu arada, konuyla ilgili olarak Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Başhekimliğince Kütahya İl Sağlık Müdürlüğüne bilgi verildiği ve Müdürlükçe idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. SAĞLIK BAKANLIĞI: -''OLAY ADLİ MERCİLERE BİLDİRİLMİŞ, İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE DE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTIR''
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, hastanede yeni doğum yapan 2 kadın için hazırlanan iğnelerin, stajyer hemşireler tarafından bebeklerine yapıldığı iddiası üzerine Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ''Olay adli mercilere bildirilmiş, il sağlık müdürlüğümüzce de idari soruşturma başlatılmıştır. Konu, Bakanlığımız tarafından da hassasiyetle takip edilmekte olup, soruşturma sonucuna göre ihmal ve kusuru tespit edilenler hakkında gerekli idari işlemler yapılacaktır'' denildi.
Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesinde doğum yapan H.Y. ve Ü.Y. isimli hastalara yapılması gereken tedavileriyle ilgili ilaçların kadın doğum servisi hemşiresi tarafından hazırlandığı belirtilerek, ''Annelerin bir üst katta bebeklerin servisinde bulunmaları nedeniyle ilaçların bu servise gönderildiği, ancak burada bulunan stajyer bir hemşire tarafından ilaçların yanlışlıkla bebeklere yapıldığı tespit edildi'' ifadesine yer verildi.
Yanlışlığın fark edilmesi üzerine hemen çocuk hastalıkları uzmanına haber verildiği ve ilgili uzman tarafından bebeklere ilk müdahalelerinin ivedilikle yapıldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''İlk müdahalelerin ardından takiplerinin yapılabilmesi için yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Hastanesine, çocuk hastalıkları uzmanı nezaretinde ambulansla nakledilmişlerdir. Bugün itibariyle bebeklerimizden birinin durumunun iyi olduğu, diğerinin ise takip edildiği bilgisi alınmıştır.
Olay adli mercilere bildirilmiş, İl Sağlık Müdürlüğümüzce de idari soruşturma başlatılmıştır. Konu, Bakanlığımız tarafından da hassasiyetle takip edilmekte olup, soruşturma sonucuna göre ihmal ve kusuru tespit edilenler hakkında gerekli idari işlemler yapılacaktır.''
(AA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com