Anneler 4+4+4 yasa önerisine mektupla tepki gösterdi

Anneler  4+4+4 yasa önerisine mektupla tepki gösterdi
"4+4+4" yasa önerisine çeşitli kreş ve anaokullarına devam eden çocukların anneleri, mektupla tepki gösterdi. Komisyon üyeleri ile partilerin grup başkanvekillerine "İstemiyorum" başlıklı mektup gönderen anneler, yeni eğitim modelinin sakıncalarını tek ağ

Özellikle çocukların 5 yaşında okula gönderilmesi fikrini kabul etmeyen anneler, ortak mektuba attıkları imzayı Meclis’e ulaştırdı. 15 bine yakın imzanın atıldığı mektupta, yeni eğitim sisteminin sakıncalarına yer verildi.

İşte o mektup...

‘İstemiyorum’...

“Henüz 10 dakika yerinde duramayan çocuğumun, 40 dakika sırada oturmaya mecbur bırakılmasını istemiyorum. Kişisel ihtiyaçlarını beceremediğinde çocuğumun, kendine olan güveninin sarsılmasını-değersizleştirilmesini istemiyorum. Sosyal olgunluğunu tamamlamamış 5 yaşındaki çocuğumun, tek başına servisten inip eve girmesini istemiyorum. Çocuğumun, yıllık eğitim programını yetiştirmek zorunda olan sınıf öğretmeninin zorlamalarına maruz kalmasını istemiyorum. 5 yaşındaki çocuğumun kocaman bilinmez bir alanda yalnız kalmasını istemiyorum. 5 yaşındaki çocuğumun 12-13 yaşındaki abileri ve ablaları ile aynı alanda risklere açık olmasını istemiyorum. 7 yaşındaki çocuğun bile 1. sınıfta okumakta zorlandığını duyarken, 5 yaşındaki çocuğumun okula başlamasını istemiyorum. Çocuğumun bu baskılar altında psikolog ve çocuk psikiyatrları ile tanışmasını istemiyorum. Bana göre sosyal uyum, akademik olgunluk açısından, çocuklarımız ancak 6 yaşında anasınıfına başlayabilir. Okuma-yazma öğrenmek için en ideal yaşın 7 olduğu dikkate alınırsa, fırsat eşitliği açısından çocuklarımızın 6 yaşını doldurmadan ilköğretime başlamasını istemiyorum. Bütün bunlardan çıkan sonucun; ‘taşın sert, çimenin yeşil, suyun ıslak’ olduğunu inkâr etmekten başka bir şey olmadığını düşünüyorum. 60-72 ay okulöncesi okuma yazma hazırlık becerileri için anasınıfı, ilköğretime başlamak için akademik olgunluk yaşı 72 ay kalsın istiyorum.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com