“Anneler Gününü Buruk Kutladık”

“Anneler Gününü Buruk Kutladık”
Demokratik Sol Parti (DSP) Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi yaptığı açıklamada 9 Mayıs Pazar günü Anneler Gününü kutladıklarını belirterek; “Şarkılar söylense de, şiirler okunsa da pek çok annenin yüreği kan ağladı. Ellerini öpecek evlatl

Demokratik Sol Parti (DSP) Kütahya Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi yaptığı açıklamada 9 Mayıs Pazar günü Anneler Gününü kutladıklarını belirterek; “Şarkılar söylense de, şiirler okunsa da pek çok annenin yüreği kan ağladı. Ellerini öpecek evlatlarını, açılım adı altında dağdan indirdiklerimizin yandaşları şehit etmişlerdi” şeklinde açıklamalarda bulunarak hükümete yüklendi.
DSP Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, son zamanlarada Türkiye'de şehit olaylarının arttığına dikkat çekerek, Türkiye'deki annelerin her annler gününde göz yaşına boğulduklarını söyledi.
Nimsi, Anneler Günü ile ile ilgili yaptığı açıklamada konuşmasına şöyle devam etti: “Özlemlerine katlanarak gurbete gönderdikleri, vatana faydalı olsun diye askeri okullarda okuttukları, vatanı için teröristlerle çarpışıp gazi olan, ölümden kıl payı kurtulan evlatları hapisteydi. Büyük ümitlerle okuyup, üniversiteyi bitiren evlatları işsizdi. Ya da krizden dolayı işten çıkartılan, çoluğu çocuğu olan yavrusunun yükünü sırtlanan analar vardı. Asgari ücretle geçinemediklerinden, babaları işsiz kaldığından küçücük yavrusunu okula değil, işe göndermek zorunda kalan anneler vardı. Akrabalarını kayırmak zorunda bırakılıp, cinsel istismara uğrayan çocuklarının hakkını savunamayan anneler vardı. En acısı da çocuk yaşta evlendirilip eziyet çektirilen anneler vardı. Gün geçtikçe çalışan annenin azaldığı, annelerin evlere kapatılmak istendiği, 'Kadının yeri evidir'. Politikasının egemen olduğu günlere koşan bir dönemin anneler günüydü.”
Türkiye'de Avrupa Günü kutlamaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Nimsi, AB ile ilgili hükümetin ciddi adımlar atmadığını belirterek, hükümettin özverili çalışması gerektiğine vurgu yaptı.
Türkiye gündemi ile AB gündemin aynı doğrultuda olup olmadığını anlayamadığı vurgulayan Nimsi konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avrupa Günü'nü kutladık. Avrupa Birliği'ne hazırlanan Türkiye, yukarıda saydığım acı gerçekleri görmezlikten gelip, pembe hayallerle süslü tablolarla ancak kendini kandıran bir yönetimin elinde. Aslında insan haklarının, hukukun üstünlüğünün ve parlamenter demokrasi ilkelerinin savunulduğu, Avrupa Günü 5 Mayıstır. 9 Mayıs sadece, kömür ve çelik sektörlerinde ekonomik işbirliğini amaçlamaktadır. Bu nedenle pek çok Avrupa ülkesi, Avrupa Gününü 9 Mayısta değil, 5 Mayısta kutlar. Biz, Türkiye olarak, insan haklarını da, kadın haklarını da unuttuğumuzdan, 5 Mayıs'ı da çoktan unutmuşuz.”
Türkiye'deki her çocuğun, gencin dolayısıyla annelerin geleceğe ümitle bakmaya haklarının olduğunu belirten Nimsi, söz konusu haklarının ancak işsizliğin önlenmesi ile gerçekleşebileceğini de ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com