Annelere "olimpik" görev

Annelere olimpik görev
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Procter&Gamble Türkiye işbirliğiyle hayata geçirilen "Olimpik Anneler" projesinin, olimpiyat sporcusu yetiştirmek için önembir katkı yaratması planlanıyor- P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Turnaoğlu:"Destekle daha büy

SERDAL KALAYCI - Procter&Gamble Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) işbirliğiyle hayata geçirdikleri "Olimpik Anneler" projesiyle, sivil topluk kuruluşlarına örnek teşkil edecek bir çalışmaya imza attıklarını belirterek, "Destekle daha büyüyecek bir ateşi yaktığımızı düşünüyorum" dedi.

Projeyle ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Turnaoğlu, TMOK Başkanı Uğur Erdener ile protokolünü imzaladıkları projeye önemli bir katkı yapmayı planladıklarını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Önemli bir katkı yapmayı planladık. Ama bu katkı umarız daha da zenginleşir. Bu sadece P&G'nin ve TMOK'un yapabileceği bir hareket değil. Arzu ederiz ki bu hareket bir başlasın, büyüsün ve bununla beraber harekete başka sivil toplum kuruluşları da destek olsun. Destekle daha büyüyecek bir ateşi yaktığımızı düşünüyorum. Bu anlamda bir yerde hem gururluyuz hem umutluyuz hem de sevinçliyiz. Türkiye'nin geleceğine çok güveniyoruz. Genç nüfusumuz önemli bir rol üstlenecek. Onları spora yönlendirebilirsek, daha güçlü bireyler olarak geleceğe taşınacaklarını düşünüyoruz."

Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber, çok sayıda markayla her yıl 1 milyon 650 bin öğrenciye ulaştıklarını, "Olimpik Anneler" projesini bu programlarla bağlantılı yürütmek istediklerini kaydeden Turnaoğlu, şunları kaydetti:

"Çocuklar, spor sayesinde kendilerine güvenen bireyler olarak hayata atılabiliyorlar. Buradaki en önemli unsur aile ve ailede de anne. Annelere bu spor felsefesini aşılamak istiyoruz. Daha önce yaptırdığımız kamuoyu araştırmasıyla, onların çocuklarını doğru spora nasıl yönlendirebileceklerini, bunu yaparken onlara nasıl destek olabilecekleri anlatmakla ilgili bir eksiklik olduğunu gördük. Bu eksikliği doldurmayı amaçlayan bir hareket bu. Bir platform kuruyoruz. Bunun içinde olimpiyatlara sporcu göndermiş anneler var. Çocuklarını spora yönlendiren anneler var. Biz aslında çocuklarını spora yönlendiren her anneyi 'olimpik anne' olarak tanımlıyoruz. Bir de fikir önderleri olacak. Bu kurul şu anda oluşturulma aşamasında. Bu bir danışma hizmeti verecek. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde annelerin kolayca ulaşabilecekleri TMOK çatısı altında bir birim kuruluyor. Bu birim yönlendirici olacak. TMOK'un şu anda kendi ücretsiz okulları var. Biz de kendi markalarımızla her yıl 1 milyon 650 bin öğrenciye ulaşıyoruz. "Olimpik Anneler" programını ve olimpizm ruhunu, bu programlara entegre edeceğiz. Bu sayede böyle bir hareket ve bilinçlendirme başlatmak istiyoruz."

- Erdener: "Annenin desteği başarıda çok önemli"

Olimpiyat sporcusu yetiştirmenin zorluğuna dikkati çeken TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, bu yapıda annelerin üstlendiği rolün önemli olduğunu ifade ederek, "Annenin itici motivasyonu, sorunları giderici ilgisi, özel beslenme programlarına yönelik desteği olmadıkça o çocuğu başarılı sporcu yapamazsınız" dedi.

Araştırmaların, Türkiye'de ailelerin çocuklarının iyi bir sporcu olmasını, milli takımda yer almasını ve ülkeyi temsil etmesini istediğini gösterdiğini vurgulayan Erdener, adımlarını geçen yıl attıkları projeyle ilgili, "Londra'daki Olimpiyat Oyunları içinde küçük bir model uygulamıştık ama şimdiki proje 4 yılı kapsayan daha uzun soluklu, daha ayrıntılı planlanan ve daha geniş bir kesimli olacak. Bizim diğer, spor kültürü ve olimpik eğitim projelerimizle entegre, onlarla iç içe yürüyecek önemli bir proje. TMOK adına ve bir spor adamı olarak Türk sporu adına mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

Projeyle, annelerin taleplerine yönelik olarak performans sporcusu yetiştirmeye yönelik değişik alanlarda destekleneceğini anlatan Erdener, "Tabii ki bir anda proje Türkiye'deki bütün anneleri kapsamayacak. Model gruplar içinde uygulanacak. Annelerin talepleri doğrultusunda, çocuğu geliştirmeye, spordaki motivasyonunu artırmaya yönelik bir çok desteği içerecek" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Serdal Kalaycı
Yayınlayan: Çetin Arslancan

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com