Annelik içgüdüsü efsaneymiş!

Annelik içgüdüsü efsaneymiş!
Annelik iç güdüsü dediğimiz şey aslında bir efsane olabilir…

Saint-Etienne Üniversitesi'nden araştırmacılara göre ağlayan bir bebeğin sıkıntısını anlamak ebeveynin cinsiyetine değil bebeğiyle geçirdiği zamana göre değişiyor.
 
Araştırmayı yürüten Prof. Nicolas Mathevon 58 ile 153 günlük arasında 29 bebeğin ağlamasını kaydetti. Bebeklerin 15'i Fransa'dan, 14'ü ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndendi.
 
Bebeklerin Afrika ve Fransa'dan seçilmesinin sebebi ise kültürel farkların bu durum üzerinde etkisi olup olmadığını anlamaktı. Ailelere kayıtlar dinletilirken hangi bebeğin, kendi bebekleri olduğunun ayırt etmeleri istendi.
 
BEBEĞİYLE FAZLA VAKİT GEÇİREN DE TANIYOR
 
Sonuç olarak aileler yüzde 90 oranında, kendi bebeklerinin ağlamasını doğru olarak ayırt edebildi. Annelerde bu oran yüzde 98, çocuklarıyla sık vakit geçiren babalarda ise bu oran yüzde 90 civarındaydı.
 
Bebekleriyle günde dört saatten az vakit geçiren babaların ise sadece yüzde 75'i çocuklarını doğru olarak tanıyabildi. Uzmanlar annelik içgüdüsünün aslında bebekleriyle geçirdikleri vaktin, babaların geçirdiği vakitten çok daha fazla olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com