Annesinin böbreğini aldı

Annesinin böbreğini aldı
Antalya'da 6 aydır böbrek yetmezliği çeken 26 yaşındaki gence, doğum günü olan 28 Aralık'ta annesinin böbreği nakledildi.

Antalya'da 6 aydır böbrek yetmezliği çeken 26 yaşındaki gence, doğum günü olan 28 Aralık'ta annesinin böbreği nakledildi. 7 yıl önce annesinin verdiği böbrek nakledilen ancak 6 ay önce yeniden böbrek yetmezliği çekmeye başlayan 31 yaşındaki işçi, yine bir 29 Aralık günü babasından yapılan böbrek nakli ile hayat buldu

Kütahya'da yaşayan ve bir porselen şirketinde işçi olarak çalışan 26 yaşındaki Yalçın Lafçı'ya 6 ay önce karın ağrısı ile gittiği hastanede böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Eskişehir ve Ankara'daki hastanelerde bir süre tedavi gören Lafçı'ya doktorlar diyalize girmesi gerektiğini bildirildi. Bu sırada oğlunun diyalize girmesini istemeyen anne Ümmühan Lafçı (56), böbreğini vermek için gönüllü oldu.

Aile, böbrek nakli içi Akdeniz Üniversitesi Hastanesine geldi. Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde Doç. Dr. Ayhan Dinçkan yönetiminde gerçekleştirilen ameliyat ile anne Ümmühan Lafçı'nın böbreği Yalçın Lafçı'ya nakledildi.

Hayatında ilk defa doğum gününü kutladı

Doğum gününde annesinden aldığı böbrekle hayat bulmanın mutluluğunu yaşayan Lafçı'ya ameliyattan sonra sürpriz doğum günü kutlaması yapıldı. Ameliyatı gerçekleştiren Doç. Dr. Ayhan Dinçkan'ın da katıldığı kutlamada pastasının mumlarını üfleyen Lafçı, hayatında ilk defa doğum gününü kutladığını ve bu kutlamanın kendisi için çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Yeni yıla organ nakli olmanın ve doğum gününü kutlamanın mutluluğu ile girdiğini söyleyen Yalçın Lafçı, "Böbrek yetmezliği çekmeye başladıktan sonra böbreğini vermek için ilk babam gönüllü oldu. Ancak babam şeker hastası olduğu için nakil için uygun bulunmadı. Bu sefer annem gönüllü oldu ve nakil gerçekleşti. Doğum günüme denk gelmesi çok güzel oldu. Benim için çok güzel bir doğum günü ve yeni yıl hediyesi oldu." dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com