Antalya Büyükşehir Belediyesi evraklarının yakıldığı iddiası

Antalya Büyükşehir Belediyesi evraklarının yakıldığı iddiası
CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akaydın: "Polis ile beraber partinin militanları belediye tesislerini basabilir mi? Suç duyurusunda bulunacağım. Beni yolsuzluk yok ettiricisi gibi bir konuma düşürmeye çalışıyorlar. Benim her şeyim açık"

ANTALYA (AA) - CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Akaydın, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Menderes Türel ve bazı AK Parti'liler hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Akaydın, CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ve bir grup partili ile adliyeye geldi. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Akaydın, Kepez İlçe Seçim Kurulu'nun itirazını reddetmesi üzerine İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunmak için adliyeye geldiğini söyledi. 

Belediye tesislerinden biri olan Boğaçayı Şantiyesi'nde kendisinin sözde yolsuzluk belgelerini yaktırarak imha ettiği gerekçesiyle polis ve jandarma ekipleri ile binin üzerinde AK Parti'linin belediyeyi ve makamını bastığını anlatan Akaydın, bunun "hukuksuz" bir saldırı olduğunu belirtti. Saldırıyı Menderes Türel ve AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç'in yönettiğini iddia eden Akaydın, "Bu bir devlet saldırısıdır. 3 saat boyunca Vali ve Emniyet Müdürüne ulaşamadım. 3 saat sonra Emniyet Müdürüne ulaştım, ilgileneceğini söyledi" dedi. 

Kendisinin sözde yolsuzluk belgelerini yaktırdığı iddialarının yalan olduğunu ifade eden Akaydın, belediyede kitaplarının, evrak niteliği taşımayan, arşiv değeri olmayan belgelerin bulunduğu bir odası olduğunu kaydetti. Bu odanın kendisinden sonra Menderes Türel tarafından kullanılacağını, temiz bir oda bırakmak istediklerini dile getiren Akaydın, şunları söyledi:

"Her ay belediyenin 15, 20 santimetre kalınlığındaki belediye meclis gündemini, 60 klasörü yakılması üzere gönderdim. 'Bunu imha edin' dedim. Ben yolsuzluk belgesini gündüz, herkesin gözü önünde yaktırır mıyım? Ben böyle bir şeyi bilseydim Türel'i de davet ederdim. bak diye. Bu kışkırtıcılığı yapan da Köse'dir. Toplantıda bilgi almış, 'yakıyorlar' demiş. Bu son derece ağır bir suçtur. Devletin polisiyle bir partinin militanları iç içe belediye basmıştır. Mahkeme kararı olmadan. Bu davada emniyet müdürü suçludur. Validen de bir açıklama gelmezse hem Vali hem de Emniyet Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunacağım."

Belediyede geri dönüşüm araçlarına yüklenen evrakların boşaltıldığını öne süren Akaydın, önemli evrakların geri dönüşüm araçlarına konulmayacağını iyi bildiğine dikkati çekti.

Cumhuriyet tarihinde ilk defa böyle bir olay yaşandığını savunan Akaydın, "Ergenekonda yaptıkları gibi kumpas belgeyi bir montajla başka bir evrakın içinde sıkıştırırlarsa ben kendimi nasıl savunacağım. Polis ile beraber partinin militanları belediye tesislerini basabilir mi? Suç duyurusunda bulunacağım. Beni yolsuzluk yok ettiricisi gibi bir konuma düşürmeye çalışıyorlar. Benim her şeyim açık" diye konuştu. 

- Amerika'ya kaçacağı iddiası

Menderes Türel'in kendisi hakkında "Amerika'ya kaçacağını" iddia ettiğini hatırlatan Akaydın, böyle bir niyeti olmadığını vurguladı. Hiçbir yere gitmediğini söyleyen Akaydın, "Niye kaçayım? Bir ayıbım yok ki. Bu tür iddialar 5 sene önce de oldu, ben hiçbirine itibar etmedim. Böyle iddialar yapmayın. 'Biz delikanlı gibi gider belediyeye teslim alırız' dedim. Türel de seçimi kazandıysa gerçekten delikanlı gibi gelsin teslim alsın belediyeyi" dedi. 

Yaklaşık 2 saat öncesine kadar devir teslim töreni yapmayı planladığını ancak bu ortamda belediyede can güvenliğinin kalmadığını ifade eden Akaydın, bu nedenle devir teslim törenine gitmeyeceğini bildirdi. Büyük bir rezaletle karşı karşıya olduğunu belirten Akaydın, yapılanları "hazımsızlığa" bağladı. 

Yakılan evrakların hepsinin aslının belediyede var olduğuna işaret eden Akaydın, "Biz bu süreçleri mahsus uzatıyormuşuz. Belediye başkanının yolsuzluk evrakı olsa güpegündüz, apaçık yapar mı? Bunun için belediye başkanının 3 güne mi ihtiyacı var? Bu evrak varsa belediye başkanı çoktan emniyet altına almıştır" diye konuştu.

- Köse, Enç, Türel ve partililer hakkında suç duyurusu

AK Parti'li bir meclis üyesinin kendisini arayıp sakin olmasını istediğini, evrakların da belediye meclis gündemleri olduğunu söylediğini anlatan Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Böyle bir rezalet olur mu? Belediyeyi alacaksan delikanlı gibi al. Kaçan yok. Seni çiçekle karşılayıp elini sıkıp vermek isterdim. Bir politikacıya bu hazımsızlık yakıştırılamaz. 'Ben Antalya çocuğuyum, delikanlıyım' diye sakın ortada gezinmesin. Delikanlılık böyle olmaz. Delikanlılık uygarlıkla olur. Seçimin sonucu tescil edilirse halkın verdiği karara saygı duyacak bir insanım. Hiçbir zaman CHP tarihinde siyasi vandalizm yoktur. Bu, siyasi vandalizmdir. Arkasında genel başkan yardımcısı da var. Suçlarının farkındalar. Nasıl örtpas ederiz diye beni suçlamaya çalışıyorlar. Ağır derecede suçlular. Köse, Enç ve Türel ile fotoğraflarla saplanan bütün AK Parti'liler hakkında suç duyurusunda bulunacağız."

Tertemiz, her şeyi şeffaf, verilemeyecek hesabı olmayan bir belediye başkanı olduğunu dile getiren Akaydın, yurt dışına kaçma niyetinde olmadığını kaydetti.

Daha sonra adliyede seçim sonuçlarına itiraz ve suç duyurusunda bulunan Akaydın, ardından adliyeden ayrıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com