Antalya'da seçim sonuçlarına itiraz edildi

Antalyada seçim sonuçlarına itiraz edildi
CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Akaydın:

ANTALYA (AA) - CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Akaydın, "Torbalar açılıp tutanaklar üzerinde oynama yapıldığı tespitleri var. CHP'nin oyunun sıfır olduğu, onun yanında bağımsız adayın ya da oy yüzdesi çok düşük partiye CHP'nin oylarının aktarıldığı, toplama hataları yapıldığı gibi tespitlerimiz var. Bunlar seçimin güvenilirliğine gölge düşürüyor. Bu konuyla ilgili itirazlarımızı yaptık" dedi.

Akaydın, İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Antalya Adliyesi'ne partililerin sevgi gösterileri eşliğinde geldi. Partililerin "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Antalya bizimdir bizim olacak" sloganlarıyla adliyeye giren Akaydın, yaşanan izdiham nedeniyle zor anlar yaşadı.

Akaydın, elindeki usul hatalarına ilişkin tutanakları İl Seçim Kuruluna vererek, seçim sonuçlarına itirazda bulundu. 

Akaydın, daha sonra adliye bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kendisine destek veren Antalyalılara teşekkür etti.

"Bir seçim rezaleti ile karşı karşıyayız" diyen Akaydın, bu itirazın seçim kaybetmiş başkanın tavrı olarak yorumlanabileceğini ancak durumun çok ciddi olduğunu kaydetti.

Tutanak halinde şikayetlerini İl Seçim Kuruluna ilettiklerini belirten Akaydın, şöyle konuştu:

"Seçimlerin aktarılış şekli de çok sakattır. Sadece Anadolu Ajansı'ndan bu işin verilmesi, ajanstan gelen bilgilerin seçim gecesi bir süre duraklaması, sabaha karşı da lehimize sonuçların aleyhimize değişmesi, rakibim Türel ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'nun elektronik kayıt sistemine giren arkadaşlar üzerinde ciddi bir baskı oluşturması gibi etkenler bizi rahatsız etti. O gece Çavuşoğlu, bir seçim kurulu hakimini azarladı. Bu durumu gördüm ve utanç duydum. Elimizde Çavuşoğlu'nun ağzı açık oy pusulalarının bulunduğu torbanın başında beklerken görüntüsü de var."

Antalya'da iptal edilen oy sayısının yüksek olduğuna işaret eden Akaydın, özellikle Kepez içesinde ciddi usül hataları yaşandığını tutanaklarla tespit ettiklerini ifade etti.

İlçe seçim kurullarına da itiraz yaptıkyarını anlatan Akaydın, şöyle devam etti:

"Torbalarla gelen arkadaşların, özellikle Kepez'den gelen torbaların çoğunluğu mühürsüzdü. Torbalar açılıp tutanaklar üzerinde oynama yapıldığı tespitleri var. CHP'nin oyunun sıfır olduğu, onun yanında bağımsız adayın ya da oy yüzdesi çok düşük partiye CHP'nin oylarının aktarıldığı, toplama hataları yapıldığı gibi tespitlerimiz var. Bunlar seçimin güvenilirliğine gölge düşürüyor. Bu konuyla ilgili itirazlarımızı yaptık. Hukukun yapacağı tespitlere saygılı olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ayrıca geçersiz oylarla ilgili de itirazda bulunduk. Aradaki farkın iki katından fazla geçersiz oy var. Bu da seçimleri şaibeli hale getiriyor."

"Mesela AKP'nin oyu 60, CHP'nin oyu da 100 çıkmış. Bu, toplamda AKP'ye 160 oy olarak yazılmış" diyen Akaydın, 48 saat içinde itirazlarının sonucunun belli olacağını, olumsuz cevap gelmesi halinde YSK nezdinde itiraz edeceklerini bildirdi. 

Bir gazetecinin, resmi olmayan sonuçlara göre Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Menderes Türel'in "CHP'li bürokratların yasal olmayan ödemelere ait evrakı yok ettiklerini duyuyoruz" şeklindeki sözleri üzerine Akaydın, "Çok komik. Herhalde 5 sene önce kendi yaptığını bize yansıtıyor. Bizim bütün evraklarımız yerindedir. Hiçbir tahribat yoktur. Eğer koltuğa oturursa gereğini yapmakla yükümlüdür. Biz 5 sene önce gereğini yapmıştık" ifadesini kullandı. 

CHP Antalya İl Başkanı Devrim Kök ise sandıkta kazandıkları seçimi masa başında kaybettiklerini söyledi. Adalete güvendiklerini dile getiren Kök, sandıkların yeni baştan sayılması durumunda CHP'nin açık ara önde çıkacağına emin olduğunu kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com