Antalya'da uçak batırıldı

Antalya'da uçak batırıldı
Antalya'da Türk Hava Kurumu'na ait Dornier tipi uçak dalış turizminde kullanılmak amacıyla denizde 25 metre derinliğe batırıldı.

Türk Hava Kurumu'nun Ankara'daki Etimesgut Türk Kuşu Eğitim Tesisleri deposunda hurda olarak bekleyen Dornier tipi uçak, Antalya'ya getirilerek Divan Talya Oteli'nin sahilinden 50 metre açıkta batırıldı.

Özel bir firmaya ait dalgıçlar tarafından gerçekleştirilen batırma işlemine Milli Dalgıç ve Serbest Dalış Dünya Rekortmeni Şahika Ercümen ile eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen de yardımcı oldu.

Karadan ve denizdeki yatlardan çok sayıda vatandaşın izlediği batırma işlemi, yaklaşık iki saat sürdü. Uçak, batırma işleminin ardından 25 metre derinlikte sabitlendi ve dalış turizmi için hazır hale getirildi. Öte yandan batırma işlemi sırasında Kürşat Tüzmen'in de rol aldığı bir filmin bazı sahneleri de çekildi.

Bu arada özel bir dağcılık kulübü üyesi dağcılar, otelin önündeki falezlerden ip yardımıyla iniş yaptı. Dağcılar, falezlerde asılı durarak uçağın batırılma işlemini izledi.

Türk Hava Kurumu Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının Antalya'da hem dalış turizmini geliştirmek hem de balık popülasyonunu artırmak olduğunu söyledi. Yaklaşık bir yıllık uğraşın ardından uçağı Antalya'ya getirdiklerini dile getiren Yüceliş, ''Uçağımızı batırıp emniyetli bir şekilde deniz dibinde bağladıktan sonra ağırlıklarla da desteklendi. Daha sonra uçağımız dalgıçlara hizmet verecek ve balıkların yeni yuvası olacak'' dedi.

Uçakla ilgili de bilgi veren Yüceliş, uçağın 1967 model olduğunu, Türk Kara Kuvvetleri'nde haritacılıkta, havadan keşifte ve pilotaj eğitimlerinde kullanıldığını kaydetti.

Uçağın 1991 yılında Türk Hava Kurumu'na devredildiğini dile getiren Yüceliş, ''Uçak, Türk Hava Kurumu'nda paraşüt ve pilotaj eğitimlerinde kullanıldı. 1998 yılına kadar görev yapan uçağımız, bu tarihten sonra hurdaya ayrıldı. Biz de hurdalıkta çürümeye terk edilmiş bu uçağı, Akdeniz'de balıkların ve dalgıçların kullanabilmesi için deniz dibine bırakmaya karar verdik'' diye konuştu.

Batırılan uçağın özelikleri

Alman üretimi Dornier tipi uçak, NATO kanalıyla Türkiye'ye getirildi. Uçakların ilk modelleri, Kıbrıs Barış Harekatı'nda kullanıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, paraşüt eğitimi için kullandığı uçağı 1991'de Türk Hava Kurumu'na devretti. Uçak, ömrünü doldurduğu 1998 yılından bu yana Etimesgut Türkkuşu Eğitim Tesisleri'ndeki hurdalıkta bekletiliyordu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com