Antartika'daki buz katmanı neden genişliyor?

Antartika'daki buz katmanı neden genişliyor?
Bilim insanları, Antartika'da sonbahar ve kış aylarında yüzey buzlarında yaşanan genişlemeye yeni bir açıklama getirdi: Buzlar, altan gelen soğuk suyu donduruyor.
Araştırmayı yapan Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü KNMI'dan bir ekip, küresel ısınma var mı yok mu tartışmasının "ısınma var" cephesinde yer alıyor.
 
Antartika'da sonbahar ve kış aylarında yüzeydeki buzlar genişliyor. Çelişkinin merkezinde "madem küresel ısınma var Antartika'nın yüzey buzu sonbahar ve kış mevsimlerinde neden genişliyor?" sorusu bulunuyor. Biliminsanları, Antartika'nın tabanındaki buzul katmanlarının tıklayın eridiğini söylüyor.
 
KNMI'dan ekip, dip katmandaki buzların erimesi sonucu ortaya çıkan suyun yüzeye yaklaştığında buradaki buz katmanı tarafından "dondurulduğunu", yüzey buzlarının bu nedenle genişlediği sonucuna vardı.
 
Bu genişlemeyi açıklamaya çalışan başka çalışmalar da bulunuyor. Bunlardan biri, İngiliz Antartika İzleme Çalışması.
 
İngiliz ekibinden Paul Holland, KNMI'ın vardığı sonuca rağmen kendi çözümlemelerinde ısrar ediyor.
 
Hollanda, geçen sene yaptıkları çalışmada, tıklayın iklim değişikliği ile bağlantılı rüzgarların yüzeydeki buzları sahilden uzaklaştırdığı, bu nedenle "açıkta kalan" suların donduğu, bunun da yüzey buzlarını genişlettiği sonucuna varmıştı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com