Antik kentte horoz heykelciği bulundu

Antik kentte horoz heykelciği bulundu
Kütahya'nın Çavdarhisar İlçesi'ndeki tarihi Aizonai antik kentinde kazı çalışması yapan Pamukkale Üniversitesi ekibi horoz heykelciliği buldu.
     Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından başlatılan Aizonai Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları yerinde inceleyen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Bir tarih tekrar canlanıyor. Kazı Grubu Başkanı Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Özer hocama ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
     Çavdarhisar Kaymakamı Ömer Bilgin ile birlikte ziyaret ettiği kazı çalışmalarında bilgiler alan Vali Çiftçi Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve Aizonai’nin tarihini öğrenen çocuklarla da sohbet etti.
     Bu yıl 15 Mayıs 2012 tarihinde başlayan ve 15 Eylül 2012 tarihe kadar sona erecek kazı çalışmalarında pişmiş topraktan yapılmış olan horoz ve kuş heykelcikleri bulunduğunu ve antik kente ait metropol üzerinde kazı çalışmaları yapıldığını ifade eden Kazı Grubu Başkanı Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Özer şöyle konuştu: 
     “Kazı çalışmalarımız sırasında bizi çok sevindiren bir horoz heykelciği ile karşılaştık. Bu yıl ilk kez metropol alanında yani kentin mezarlık alanında çalışmalara başladık. Bu alanda çok ilginç buluntularla karşılaşıyoruz. Mezar 3 diye adlandırdığımız bölgede horoz ve kuş heykelcikleri bulduk. Bu horoz heykelciği bizi çok sevindirdi. Çünkü Denizli'den gelip Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki antik kentte bir horoz heykelciği bulmak bizler için enteresandı. Biliyorsunuz ki Denizli'nin horozu meşhur. Ancak bu ne Denizli'nin ne de Kütahya'nın horozu değil. Bu yaklaşık 2 bin yıl önce pişmiş topraktan yapılmış bir horoz heykelciği. Antik ve Roma döneminde mezarlardaki kuşlar öteki Dünya'ya ruhları taşıdığına inanılarak konuluyor. Horoz çoğunlukla Antik Yunan Roma döneminde, genç yaşta ölen erkekleri betimler. Onlarla ilgili sembollerden biridir. Mezar içerisinde ayrıca bir insan iskeleti de bulduk. Bunun muhtemelen bir erkeğe ait olduğunu düşünüyoruz."
     Doç.Dr.Elif Özer, Pamukkale Üniversitesi olarak Aizanoi antik kentteki kazı çalışmalarına geçen yıl başladıklarını belirtti. Bu yılki kazıların 1 Mayıs-15 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini ifade eden Doç. Dr. Özer, 90 kişilik ekiple çalışmaların sürdüğünü ekledi.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com