"Antrenör eğitimi ana önceliğimiz"

"Antrenör eğitimi ana önceliğimiz"
Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas, çarpıcı konuştu.

Sansürsüzhaber - Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas, A Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve diğer ekip arkadaşlarıyla beraber milli takımlarda iyi bir birliktelikleri bulunduğunu, bu birliktelik çatısı altında büyük işler yapacaklarını söyledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nce düzenlenen ''49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri''nde, ''Futbolumuz nereye koşmalı?'' başlıklı oturumda konuşan Tolunay Kafkas, futbol gelişim direktörlüğü olarak, üzerinde durdukları en önemli konunun antrenör gelişimi olduğunun altını çizerek ''Yetkin antrenörler yetişirse, iyi sporcular yetişir. Bizler de antrenör eğitimini belli standartlara oturtup, güçlü bir şekilde bu eğitimi yapacağız'' dedi.

"Kulüpler de genç futbolcu gelişimine önem vermeli"

Genç futbolcu gelişimine de çok önem verdiklerini vurgulayan Kafkas, şöyle devam etti: "Sadece bizim önem vermemiz yeterli değil. Kulüplerin de önem vermesi gerekiyor. Futbol Federasyonu'nun görevi dışında, kulüplerin de bu işe eğilmesi, atılım yapması gerekli. Ancak, böyle Türk futbolunun kurtulacağına inanlardanız. Özellikle 2028 yılı projesi var. Bugün 7 yaşında bir çocuğun, 2028 yılında A Milli Takım'da oynaması ile ilgili ciddi bir proje bu. 14 ayrı bölge oluşturacağız. Buralarda kamplar kurmak istiyoruz. Adımlarımız, atılımlarımız var. Bunların hepsini zamanla paylaşacağız.''

Bir gazetecinin, ''2028 projesinden bahsettiniz. Bu proje için zaman biraz uzun değil mi?'' sorusuna Kafkas, şu yanıtı verdi: "Ben üç tane sihirli kelime söylüyorum. 'Genç futbolcu gelişimi'. Hatta altını çizerek söylüyorum, çok önemli. Çeşitli nedenlerden dolayı kulüpler, bizler, suçlayıcı konuşma yapmak istemiyorum ama Türkiye'de bu konulara bugüne kadar yeterli derecede eğilinmedi. Bu proje, bugün 7 yaşındaki çocuğun 2028 yılında neler yapması gerektiğini anlatan proje. Bütün kulüplerin bu sihirli üç kelimeye inanması ve üzerine gitmesi gerekli. Kulüplerin buna inanarak büyük yatırımlar yapması gerekir ki Almanya'daki, İspanya'daki gibi donanımlı, ciddi, teknik ve taktik açıdan zengin oyuncular yetiştirebilelim.

"Doğu'ya daha fazla eğileceğiz"

Tolunay Kafkas, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu için de projeleri bulunduğunu, proje çerçevesinde bu bölgelerde ciddi tesisleşme hamlesi yapacaklarını, ancak bunun için biraz süreye ihtiyaçları olduğunu söyledi.  Tolunay Kafkas, ''Kadın futbolu Türkiye'de hak ettiği yerde değil. Kulüp Lisans Talimatı'nda belli bir yıl sonunda Süper Lig ve Bank Asya 1. Lig kulüplerinin kadın takımı kurmaları isteniyordu. Şu an bir lig oynanıyor ama yetersiz. Bunu geliştirmek için de ciddi çalışmalarımız var. Türk insanı her şeyi devletten, kulüpler de her şeyi federasyondan bekliyor. Biraz üzerine gidilmesi lazım. Bazı kulüpler kadın futbol takımı kurmak istemiyorlar.''

Okan Buruk: "Milli Takımda iyi bir sinerji oluştu"

Oturumda bir diğer konuşmacı olan A Milli Takım Teknik Direktör Yardımcısı Okan Buruk ise milli takımda idari görevinin ardından tekrar antrenör olarak görev yapmaya başladığını, futbolu bıraktıktan sonra bir süre genç milli takımlarda çalıştığını anımsattı.

Milli takımdaki yeni oluşumla iyi bir sinerji oluştuğunu kaydeden Buruk, ''Şu anda futbol adına, Türk futboluna ne gerekirse onu yapıyoruz. Şu anda istediğim yerdeyim. 'Milli takım dibe vurdu' düşüncesine katılmıyorum. Sadece istediğimiz sonuçları alamadık. Geçen yıl play-off'ta kaybettik. Bunun başarısızlık olduğunu düşünmüyorum'' diye konuştu. (EME)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com