"Antrenörlerimiz Engelleri Aşıyor Projesi"

Antrenörlerimiz Engelleri Aşıyor Projesi
Spor Genel Müdürü Baykan:

ANKARA (AA) - Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki antrenörlerin engelli sporcular yetiştirmesini öngören "Antrenörlerimiz Engelleri Aşıyor Projesi" kapsamında eğitimler başladı. 

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Ankara S Salonu'nda düzenlenen eğitimin açılışında yaptığı konuşmada, son 12 yılda sosyal devlet olma anlamında çok önemli aşamalar kat edildiğini, bir taraftan spor tesisleri yapılırken diğer taraftan geçen yıl 900'ün üzerinde beden eğitimi spor yüksek okulu mezunu ile 700'ün üzerinde sözleşmeli antrenörün bakanlık kadrosuna alındığını söyledi. 

Sosyal devletin, vatandaşlarının sosyal anlamda eksiklerini tamamlama veya yeni mecralar kazandırma adına adımlar atan devlet olduğunu anlatan Baykan, "Sosyal devlet tüm bireylerine olduğu gibi engelli bireylerine de gereken önemi veren devlet olmalıdır" dedi. 

Baykan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin engelli bireyi olan ailelere yardım yaptığını, engelli bireylerin tedavilerini ücretsiz olarak yaptığını dile getirerek, "Biz de tüm bu gelişen şartlara spor ailesi olarak ayak uydurmak zorundaydık. Ülke genelinde 81 gençlik hizmetleri spor il müdürlüklerinde kadrolu olarak görev yapan bin 774 antrenörümüzün tamamı eng branşlarında, engelli sporcularımıza eğitim verebilecek şekilde 1. kademe yardımcı antrenör eğitimine alınacaklar. Evinde oturan, ara sıra dışarıya çıkma imkanı bulabilen engelli bireylerimizin gerek tesislerimizde gerekse kendi evlerinde spor yapabilmeleri yolunda bir adım attık."

 

- "Topyekün engelli bireylerimizin spor yapması adına harekete geçiyoruz"

Projenin amacının, engelli bireylerin sosyal yaşama bağımsız erişimini sağlamak, kaliteli yaşam sürebilmelerini desteklemek ve fiziksel kapasitelerini artırmak olduğunu belirten Baykan, şunları kaydetti:

"İlk adımda Ankara, Mersin, Kayseri, Konya, Erzincan ve Manisa'da Bedensel Engelliler Federasyonumuzla işbirliği içerisinde 10 branşta 2 grup şeklinde kurslarımızı başlatıyoruz. İki grup kurs 16-27 Mart tarihlerinde olacak. Antrenörlerimiz atıcılık, badminton, halter, masa tenisi, okçuluk, yüzme, oturarak voleybol, tekerlekli sandalye basketbol olmak üzere 10 branşta eğitim alacaklar. 2012 Londra Paralimpik Oyunlarında engelli sporcularımın aldığı 10 madalya belki de bizi teşvik etti.

Sporcularımızın, insanımızın, engelli bireylerimizin aldıkları başarılar bizi bu tür çalışmalar yapmaya sevk etti. Bu çalışmaların sonunda ilk adımı yaz spor okullarında atacağız. Sonbaharda yaz spor okullarında eğitim alan engelli bireylerin katılacağı turnuvalar düzenleyeceğiz. Yaz spor okullarında engelli bireylerimizi tesislerimize çektikten sonra sonbaharda da Engelliler Anadolu Yıldızları Ligi'ni başlatacağız."

Mehmet Baykan, geçen yıl engelli branşında faaliyet gösteren 578 kulüpten 542'sine 2 milyon liranın üzerinde maddi yardım yaptıklarını, bu yıl da bu rakamın daha da artacağına dikkati çekti. Baykan, "Yani topyekün engelli bireylerimizin spor yapması adına harekete geçiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com