AÖL ve AÖO'nun yurtdışı sınavları 10 ayrı merkezde yapılacak

AÖL ve AÖO'nun yurtdışı sınavları 10 ayrı merkezde yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB ) ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) iş birliği ile Batı Avrupa'da yaşayan vatandaş soydaş ve Türkçe bilenlere yönelik yürütülen Açıköğretim Lisesi (AÖL) ve Açıköğretim Ortaokulu (AÖO) Batı Avrupa programı hizmetlerinin genişlemesi n

Yaklaşık 20 yıldır Almanya'nın Berlin, Köln, Stuttgart ve daha sonra da Münih kentlerinde yapılan sınavların 2013-2014 öğretim yılından itibaren Almanya’nın Hamburg ve Frankfurt, Belçika’nın Brüksel, Avusturya’nın Viyana ve İsviçre’nin Bern kentlerinde de yapılacağı belirtildi. Açıköğretim Lisesi ve Açıköğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programları yeni sınav merkezlerinin, öğrenci sayılarındaki önemli artış nedeniyle MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün isteği üzerine artırıldığı kaydedildi. Böylece 2013-2104 eğitim öğretim yılından itibaren sınavlar, Almanya’da 6, Almaya dışında 3 ve mazeretli öğrenciler için Eskişehir olmak üzere toplam 10 merkezde gerçekleştirilecek.

“BATI AVRUPA PROGRAMLARINDA HİZMETTE SINIR TANIMAYAN ÇALIŞMALAR YAPMAKTAYIZ”
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, üniversitelerinin yükseköğretim hizmetleri yanında yurt içinde ve yurt dışında Türkiye’nin eğitim-öğretim ihtiyaçlarına cevap verecek çözümler ürettiğini ve uygulamalar gerçekleştirdiğini söyledi. 20 yılı aşkın bir süredir Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde Açıköğretim Ortaokulu ve Açıköğretim Lisesi Batı Avrupa Programlarının AÜ tarafından yurtdışında sürdürüldüğünü anlatan Aydın, “Son yıllarda önemli öğrenci artışı sağlanan Batı Avrupa Programlarında, 'Hizmette Sınır Tanımayan' çalışmalar yapmaktayız. Avrupa’daki sınav merkezi sayısının 4 iken 9 olması, mazereti veya yaz tatili nedeniyle Türkiye’de bulunan lise ve ortaokul öğrencilerine Eskişehir’de sınav hizmeti sunulması, öğrenci odaklı hizmet anlayışımızın ürünüdür. Nitekim Türkiye’de bulunmaları nedeniyle 24-25 Ağustos 2013 tarihlerinde üçüncü dönem sınavları için Eskişehir’e gelen Batı Avrupalı öğrenci ve velilerin verilen hizmete yönelik memnuniyetlerini hep birlikte gördük” dedi.

Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Ahmet Atilla Doğan ise, yeni düzenlemeyle öğrenci velilerin maddi olarak da rahatlayacağını ifade ederek, “Daha önce sınava girmek için en yakın merkez olan Berlin'e gitmeleri gereken Hamburglu, Münih’e gitmek zorunda kalan Avusturyalı, Stuttgart’a veya Münih’e gitmek zorunda kalan İsviçreli ve Köln’e gitmek zorunda kalan Belçikalı öğrenciler, artık 2 veya 3 günlük seyahate çıkmayıp sınavlara daha iyi hazırlanabilecek, öğrenci velileri ise alınan bu kararla maddi olarak daha da rahatlayacaklardır” diye konuştu.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com