AP seçimlerinde "aşırı sağ" tehlike

AP seçimlerinde aşırı sağ tehlike
Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Schulz: "Almanya’da seçimlere katılım

BERLİN (AA) -  Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, 25 Mayıs'ta yapılacak AP seçimlerine ilişkin, "Almanya’da seçimlere katılım yüksek olursa Neonaziler, Türklere karşı nefret propagandası yapan diğer bazı partiler, Avrupa Parlamentosu’nda tek bir sandalye elde edemeyecektir” dedi.

Berlin’deki SPD Genel Merkezi’nde bir grup Türk gazeteciyle bir araya gelen Schulz, Avrupa Parlamentosu seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa’daki sosyal demokratların ilk kez AP seçimleri için Avrupa genelinde ortak bir liste başı aday belirlediklerini ve kendisini seçtiklerini ifade eden Schulz, yine ilk kez Avrupa genelinde sosyalist ve sosyal demokrat partiler olarak ortak bir seçim kampanyası yürüttüklerini kaydetti.

Almanya Anayasa Mahkemesinin AP seçimlerinde barajı kaldırması nedeniyle de 25 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin daha fazla önem kazandığına işaret eden Schulz, aşırı sağcı ve ırkçı hareketler konusunda uyarıda bulunarak, şöyle konuştu:

"Eğer Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım düşük kalırsa şöyle bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. 2. Dünya Savaşı'nın başlamasından 75 yıl sonra Adolf Hitler’in ideolojisinin savunucuları Avrupa Parlamentosu’nda bir sandalye elde edebilir. Buna izin veremeyiz. Bu insanların Almanya’nın adını uluslararası alanda kirletmesine izin veremeyiz.  Bu insanların politikalarında nasıl yabancı düşmanı, ırkçı ve bazen açıkça Türk karşıtı yaklaşımlara sahip olduklarını biliyorsunuz."

Schulz, son dönemde Avrupa genelinde daha fazla destek toplayan aşırı sağcı, Avrupa karşıtı ve popülist hareketleri eleştirirken, "Avrupa genelindeki bu aşırı sağcı partiler ve liderler, Le Pen, Wilders gibileri, her şey için bir günah keçisi buluyor ama hiçbir çözüm önerileri yok” şeklide konuştu.

Schulz, sözlerini şöyle sürdürdü:   

"Tüm vatandaşlara, seçimlere yüksek katılım için çağrıda bulunmak istiyorum. Almanya’da seçimlere katılım yüksek olursa Neonaziler, Türklere karşı nefret propagandası yapan diğer bazı partiler, Avrupa Parlamentosu’nda tek bir sandalye elde edemeyecektir.  Bu partileri önlemenin en seçimlere katılım oranının artmasını sağlamak."

- Türkiye'nin AB müzakere süreci

Schulz, Türkiye’nin AB sürecini desteklediğini ancak şu anda üyelik müzakerelerinin durma noktasına gelmiş olmasından dolayı üzgün olduğunu kaydetti.

“Türkiye, AB için çök önemli bir ülke. Ancak diğer yandan AB de Türkiye için çok önemli bir partner. Bir an önce çok yakın işbirliğine ihtiyacımız var”  diyen Schulz, müzakere sürecinin canlandırılması ve yeni başlıkların açılabilmesi için Türkiye’nin siyasi reform çabalarını hızlandırması ve AB üyesi ülkeler arasında da çoğunluğun desteğinin alınması ve karşılıklı şüphelerin aşılması gerektiğini vurguladı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com