AP seçimlerinde "sandığa gidin" çağrısı

AP seçimlerinde sandığa gidin çağrısı
Avrupa Parlamentosu Milletvekili Lambsdorff: "Almanya’da aşırı sağ partilerin AP’ye

BERLİN (AA) – Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Alexander Graff Lambsdorff, 25 Mayıs’ta yapılacak AP seçimlerinde aşırı sağcı ve yabancı düşmanı küçük partilerin güç kazanmasından endişeli olduğunu belirterek, “Almanya’da barajın kalkmasıyla yüzde 1’in altında oy alan partiler de AP’ye milletvekili seçebilecek” dedi.  

Almanya'da AP seçimlerinde Hür Demokrat Parti'nin (FDP) liste başı adayı Lambsdorff, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Almanya’da Anayasa Mahkemesi’nin bu yıl aldığı kararla AP seçimlerinde yüzde 3’lük barajı kaldırmasıyla bu yıl yapılacak seçimlerin daha da önem kazandığını söyledi.

AP’de en fazla milletvekiline Almanya’nın sahip olduğunu belirterek, Alman seçmenlerin oylarına sahip çıkmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Lambsdorff,  “Gerçekten de bu konuda endişe var” dedi.

Alexander Graff Lambsdorff, şöyle devam etti:

"Almanya’da barajın kalkmasıyla yüzde 1'in altında oy alan partiler de AP’ye milletvekili seçebilecek. Yüzde 0,9 ya da 0,8 oy almak, milletvekili çıkarabilmek için yeterli olabilecek. Almanya’da aşırı sağ partilerin AP’ye milletvekili gönderme olasılığı kaygı nedeni. Seçim günü sandığa gitmeyen her demokrat aşırılık yanlılarını daha da güçlendirecektir. O nedenle bir aday olarak değil, ama bir vatandaş olarak şunu söylüyorum. Bu seçimlerde, demokratik partileri destekleyen seçmenlerin büyük çoğunluğunun sandık başına gidip oy kullanması çok büyük önem taşıyor."

- AB'nin genişleme süreci

AP seçimlerinde siyasi partilerin en çok tartıştığı konular arasında bulunan genişleme süreci hakkında kamuoyundaki endişelere dikkat çeken Lambsdorff, "AB’nin genişleme süreci krizde. Çünkü AB’de birçok kişi, 2004 yılındaki genişleme, özellikle de 2007 yılında kabul edilen üye ülkeler nedeniyle AB’nin zor bir durumda olduğunu düşünüyor” diye konuştu.

AB adayı Balkan ülkelerinin ilerleme sağlaması gereken birçok alan bulunduğuna dikkat çeken Lambsdorff, şunları kaydetti:

“Ancak Balkan ülkelerinin yönelimi konusunda bir soru işareti olmamalı. 2003 yılında Selanik’te alınan kararlar temelinde AB yolunda ilerlemeye devam ediyorlar. Diğer yandan şunu da söylemeliyim: Gelecek 5 yılda AB’nin yeni üye kabul edebileceğini sanmıyorum. Balkan ülkelerinin önünde tamamlamaları gereken daha birçok adım bulunuyor."

-  "AB siyasi bir projedir"

Liberaller olarak, Alman Hristiyan Demokratların Türkiye için gündeme getirdiği "imtiyazlı ortaklık" önerisine karşı olduklarını vurgulayan Lambsdorff, "AB siyasi bir projedir. Buradaki tartışmada dinin bir rolü yoktur. Siyasi olarak bizim açımızdan temel özgürlükler, sivil haklar çok büyük önem taşımaktadır" ifadesini kullandı.

Lambsdorff, "Türkiye AB için büyük önem taşıyan bir ülke olmaya devam ediyor. Bu açıdan liberaller olarak, Türkiye ile dış politika, enerji politikası ve vize kolaylığı konularında yapıcı bir işbirliğini, yakın bir işbirliğini sürdürmeyi savunuyoruz" şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com