AP seçimlerine doğru

AP seçimlerine doğru
AP seçimlerinde muhafazakar sağ görüşlü Avrupa Halk Partisi grubunun liste başı adayı Juncker:

MADRİD (AA) - Avrupa'daki sağ partilerin AB Komisyonu başkanı adayı Jean-Claude Juncker, Avrupa'da kuzey ve güney arasındaki bölünmenin sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Juncker, İspanya'nın başkenti Madrid'de bir düşünce kuruluşunun organize ettiği forumda yaptığı konuşmada, "Avrupa'da kuzey ve güney arasındaki aptalca bölünmeyi bitirmek gerekir" dedi.

AB içinde halen kuzey ve güney ayrımı olduğunu, hatta bunun zaman zaman kamplaşmaya yol açtığına vurgu yapan Juncker, "Güney ve kuzey arasındaki yapay bölünmeyi bitirmek gerekir" diye konuştu.

Juncker ayrıca AB ülkelerindeki serbest çalışma hakkında hiçbir şeye dokunulmamasını, Avrupa'daki bürokratik sorunların azaltılmasını, ekonomik büyüme için reformların ve kamusal kesintilerin devamını, istihdam, ekonomik büyüme, bütçe ile mali ve ekonomik koordinasyonda daha fazla dayanışma olmasını savundu. 

"Hiç kimseye ders vermem" diyen Juncker, buna rağmen İspanyol hükümetinin ekonomik krize karşı yürüttüğü kurumsal reformlara devam etmesi gerektiğini kaydetti. 

Lüksemburglu siyasetçi, "İspanya'ya baktığımda artık daha pozitif, nefes alabilen bir pazar, istihdamın artmaya başladığı bir ülke görüyorum. İspanya'ya, kriz boyunca eksik olan güven yeniden dönmeye başladı" ifadesini kullandı.

Ukrayna'daki gelişmelere ve Rusya'nın müdahalesine de değinen Juncker, "Rusya'ya tepki göstermeden yapamazdık" diyerek "Elbette Avrupa'da savaş istemiyoruz çünkü yeterince askeri mezarlık var. Ama bir yaptırım koymalıyız" dedi. 

Juncker, AB'nin Rusya'ya karşı ekonomik yaptırım uygulaması durumunda, bunun Avrupa ülkelerini de olumsuz etkileyeceğini bildiklerini vurgulayarak "Eğer ekonomik yaptırım uygulayacaksak kendi aramızda dayanışma, birlik kurmalıyız" diye konuştu. 

Ukrayna'nın gerekli şartlara sahip olmadığı için ne AB ne de NATO'ya üyeliğinden yana olduğunu belirten Juncker, "AB, gelecek 5 yılda, 2019'a kadar 28 ülke olmaya devam edecek. Ne 29 ne de 30 olacaktır. Diğer ülkelere çok da fazla perspektif yaratmaya gerek yok" görüşünü savundu. 

AB ülkelerinin, Rusya'ya enerji bağımlılığına da dikkati çeken Juncker, "Avrupa'nın enerji altyapılarını tekrardan organize etmeliyiz. Yeniden müzakere etmeliyiz" açıklamasında bulundu.

- İspanya Başbakanı Rajoy'dan, AP'de uç siyasi güçler tehlikesi uyarısı 

Öte yandan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, gelecek seçimlerde "popülistlerin, AB karşıtlarının, uç siyasi güçlerin AP'ye girme olasılığının bulunduğunu" belirterek bu siyasi grupların AB'nin krizden çıkma politikasını tehlikeye sokabileceğini, o yüzden AP seçimlerinde "Avrupacı seçmenlere" ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

"Bu ekonomik krizden Avrupa olarak daha sağlam, daha birlik şekilde çıkacağımıza eminiz. Avro bizim ufkumuz" diyen Rajoy, İspanya'nın öncelikli vizyonunun bugün de yarın da Avrupa olmaya devam edeceğini kaydetti. Rajoy, İspanya'nın ekonomisinin yeniden büyümeye ve işsizliğin düşmeye başladığını ifade ederek "Önümüzde çok fazla çözmemiz gereken sorun olsa da artık şüpheler kalkmıştır" diye ekledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com