AP Türkiye Raporu'na "Berkin Elvan" Damgası...

AP Türkiye Raporu'na "Berkin Elvan" Damgası...
Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporunu 153'e 475 oyla kabul etti. AKP Hükümeti'nin ilk kez bu kadar sert eleştirildiği raporda, o eleştirilerde Berkin Elvan'ın ölümünün de etkisi vardı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Raporu, Siyaset Bilimci Gürbüz Evren, SANSÜRSÜZ HABER için değerlendirdi. 

GÜRBÜZ EVREN YORUMLADI

Avrupa Parlamentosu'nun, AKP İktidarının işbaşında olduğu 11 yıl boyunca genelde Hükümeti destekleyen, muhalefeti eleştiren raporlara yer verdiğini hatırlatan Evren, "Ergenekon, Balyoz vb davalarda Hükümet destekleniyor, ordu etkisizleştirildiği için AKP’ye teşekkür ediliyordu." dedi. Fakat Evren'e göre, Gezi olayları bu tavrı değiştirdi. 

 Gezi Olayları ile başlayan süreçte, polis şiddeti, hukuksuzluklar, ölümler ve Başbakan Erdoğan’ın sert tavrının Avrupalıların dikkatini çektiğine işaret eden Evren, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ardından yapılan yasal düzenlemelerin, hükümetin dış desteği kaybetmesinde payı olduğunun altını çiziyor. 

İşte Gürbüz Evren'in AP Raporu Yorumu:
 
"17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu ile birlikte, soruşturmayı yürüten savcı ve polislerin görevden alınması, HSYK yasasındaki değişiklik, İnternet yasası ile gelen yasaklar Avrupa Birliği yetkililerinin seslerini daha güçlü çıkarmalarına, Erdoğan ve AKP Hükümetine ağır eleştiriler yöneltmelerine yol açtı.

BARDAĞI TAŞIRAN DAMLA:"BERKİN!"

Ancak bardağı taşıran son damla, Berkin Elvan’ın ölümü oldu. Avrupa Parlamentosu 10 Mart’tan itibaren 2013 Türkiye Raporu’nu görüşürken gelen haber, Avrupalıların söylemlerini sertleştirmesine neden oldu.
 

32 AVRUPALI MİLLETVEKİLİ BERKİN İÇİN BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Raporun görüşmeleri yapıldığı sırada Berkin Elvan’ın ölümü üzerine söz alan Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ve Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı Ria Oomen-Ruijten, konu ile düşüncelerini açıkladı. Ama sadece onlar değil, 32 Avrupalı Milletvekili de söz alarak başsağlığı diledi. Berkin’in ölümünün Avrupalı vekilleri etkilediği açıkça görüldü.
 
Berkin Elvan’ın ölümünün Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı etkiyi gören Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, “Çok üzgünüm. Türk halkı daha fazla demokrasi talep ediyor. Ben Türk halkının bu çağrısını duyuyorum. Ve çalışmamda hep bu çağrı bana rehberlik edecek” demek zorunda kaldı.
 
AP, İLK KEZ BÖYLE SERT ELEŞTİRDİ!

80 sayfalık Rapor, AKP iktidarı açısından önemli mesajlar taşıyor.
11 yıldır, yumuşak ve destek veren raporlara alışan AKP, en sert ve en eleştirisel raporunu gördü.
 
AKP döneminde bir Türkiye Raporu, ilk kez milletvekillerinin çok yoğun katılımı ile görüşüldü ve kabul edildi.
 
İlk kez bu kadar az (24) değişiklik önergesi verildi.
 
KIZLI-ERKEKLİ EVLER DE RAPORDA...

AKP dönemindeki bir Türkiye Raporu’nda, ilk kez "kızlı-erkekli evler" ve "alkol satışı" üzerine Başbakan Erdoğan ve Bakanların yaptığı açıklamalara işaret edilerek, "hayat tarzı” ve “toplumda kültürel ayrışmaya” sebep olmasından duyulan endişe yer aldı.
 
AP: "AKP, İNSAN HAKLARINI İHLAL ETTİ!"

AKP Hükümeti ile Kopenhag Kriterlerini karşıladığı için tam üyelik müzakerelerini başlatan Avrupa Birliği, Parlamentosunun bu son raporu ile AKP’den, Kopenhag Kriterlerine uyum sağlamasını istemek zorunda kaldı. Yani AKP’nin, insan hakları ve özgürlükleri içeren kriterleri ihlal ettiğini kabul etti.
 
AP'DEN, ERDOĞAN'A 'YOLSUZLUK' TEPKİSİ

12 Eylül referandumuna destek veren Avrupa Birliği, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısındaki değişiklikleri onaylamıştı. Ancak yolsuzluk operasyonunun ardından Hükümetin yaptığı yeni değişikliğe büyük tepki gösteren Avrupa Parlamentosu, 2013 raporunda, Adalet Bakanı’nın HSYK’da ne işi var demek zorunda kaldı. Raporda, “bu değişiklik, bağımsız yargıyı ortadan kaldırır, hukuksuzluğu egemen kılar” gibi görülmemiş sertlikte ifadeler kullandılar.
 
Deniz Feneri konusunda gereken tepkiyi vermeyen Avrupa, Parlamentoda kabul ettiği son 2013 raporunda, 17 Aralık operasyonu ile birlikte yolsuzluk soruşturmasına engel olan AKP Hükümetine yönelik eleştirilerini çok ağır bir şekilde, hem de raporun birçok yerinde vurguladı. Üstelik Başbakan’ın adını vermeden, “Üst düzey yetkililer” diyerek. Bu ifadeler, Avrupalı kurum ve yetkililerin yolsuzluk soruşturmasının peşini bırakmayacağı anlamına gelmektedir.

Unutulmamalıdır ki, ağır ifadeler, uyarılar ve görülmemiş eleştiriler içeren bu son Rapor, bugüne kadar AKP Hükümeti ve Başbakan Erdoğan’a yakın duran, hatta onları koruyan Hollandalı Raportör Ruijiten tarafından hazırlandı.

Kısacası, AKP Hükümeti, Avrupa’daki dostlarının desteğini hızla kaybediyor. Berkin Elvan’ın ölümü ise bu sürece ivme kazandırdı. "  (BEE)

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com