Apaçi Müziği Türk Malı Çıktı!

Apaçi Müziği Türk Malı Çıktı!
Apaçi müziğinin bir Türk'ün bestesi olduğunu biliyor musunuz?

Otobüslerde, sokaklarda, internette, televizyonda, telefon zillerinde... Apaçiler her yerde... Geçen yaz garip hareketlerle dans eden gençlerle tanıdık apaçi müziğini. Kısa sürede çok sevildi ama nereden geldiğini kimse bilmiyordu. Kimileri "İngiltere", kimileri "Amerika" dedi. Oysa apaçi müziği öz be öz Türktü.

Albüme almadı parça patladı

Çocuklar Duymasın dizisinde ve Turkcell reklamlarında kullanılan apaçi müziğinin sahibi Sinan Kayabaşı... Şarkının asıl adı ise Pegasus Out. Şarkısına geç de olsa sahip çıkan Kayabaşı şarkıya söz yazdı, sunucu Pelin Suade yorumladı, ortaya Apaçi Aşkı adlı bir single çıktı.

Uzun yıllar İngiltere'de aranjörlük ve müzik yönetmenliği yapan Kayabaşı, apaçi şarkısını 2005 yılında besteledi: "Apaçi müziğini kaşık ve bardakların çıkardığı seslerden esinlenerek hazırladım. 2009'da Lets We Dance adlı bir albüm çıkardım fakat albüme koymadım bile. Apaçi şarkısını internette Pegasus Out ismiyle paylaştım. İngiltere'deyken Türkiye'den arkadaşım aradı, 'Albüme koymadığın şarkı Türkiye'de tık rekoru kırıyor. Ama adı apaçi müziği olarak geçiyor, haberin olsun' dedi. Hem çok mutlu hem de şoke oldum. Herkes şarkının yabancı birine ait olduğunu düşünüyordu."

Parçayı dinlemek için tıklayınız...

Kayabaşı, Türkiye'ye dönünce hemen Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği'ne (MESAM) başvurmuş: "Sokakta pek çok kişinin telefonunda çalıyor, gazetelerde apaçiler ve müzikleriyle ilgili bir sürü haber görüyordum. Pek çok marka da şarkıyı kullanmış. Eserin benim olduğunu ispatlamam gerekiyordu. 2005 yılında kaydettiğim dosyaları MESAM'a getirdim. Bilirkişiler inceledi ve şarkının benim olduğu ortaya çıktı. Apaçi müziği olarak isim hakkını aldım. Şu an şarkıyı seçim kampanyalarında kullanmak isteyen pek çok parti var."

Her ilde parti yapacaklar

Kayabaşı şarkının tescillettirdikten sonra tanıtım çalışmalarına başlamış. Sunduğu magazin programlarıyla tanınan Pelin Suade ile bir araya gelişleri de bu sayede olmuş: "Pelin şarkıya söz yazarsak çok daha güzel bir şey ortaya çıkacağını söyledi. Mantıklı geldi ve ortaya Apaçi Aşkı adlı bir single çıktı. Pelin'in sesinin güzel olduğunu fark edince şarkıyı onun yorumlamasını istedim."

Pelin Suade böyle bir projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu söylüyor: "Üsküdar Türk Sanat Musikisi'nde eğitim aldım. Uzun yıllar sunuculuk yaptım ama artık şarkı söylemek istiyordum. Çok güzel bir projeye denk geldi. Şarkı tıklanma rekorları kırıyor. Bunun üzerine apaçi partileri düzenlemeye karar verdik. Bütün illeri dolaşacağız ve bütün apaçileri bekliyoruz."

Onlar gibi dans edemiyor

Sinan Kayabaşı pek çok kişinin apaçi şarkısından ilham alarak farklı bir dans geliştirdiğini söylüyor. Kendisinin apaçi dansı yapamadığını anlatan Kayacıbaşı "Kendilerine bir tarz yaratmışlar. Hiç olmazsa 'Ben buyum' diyorlar. İstedikleri yerde, içlerinden nasıl geliyorsa dans ediyorlar. Müziğimle buna katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana. Yeni yeni onlar da beni tanıyor. Şarkının bir Türk'e ait olduğunu duyunca gurur duyuyorlar" diyor
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com