Apaçi Şefi Geronimo Vuruldu

Apaçi Şefi Geronimo Vuruldu
El Kaide liderine, kod isim olarak Amerikalılara karşı savaşan efsanevi Apaçi şefinin adını veren ABD, zaferini böyle ilan etti: Geronimo Düşman Operasyonda Vuruldu...

Amerikan istihbaratı, El Kaide örgütünün lideri Üsame bin Ladin'in yerini, en çok güvendiği kuryelerinden birinin geçen yıl yaptığı bir telefon konuşması sayesinde tespit etti.Yakın takibe alınan Kuveytli kurye, Bin Ladin'in Pakistan'ın Abbotabad şehrinde kaldığı eve gidince inceleme artırıldı. El Kaide liderinin, etrafı yüksek duvarlarla çevrili evde kaldığı anlaşılınca baskın kararı alındı. Operasyonu gerçekleştiren deniz komandoları, sonucu Washinton'a 'Geronimo öldü' kodu ile geçtiler.

Bin Ladin'in bulunduğu yerin tespiti ve sonunda da öldürülmesi, yıllar süren istihbarat çabalarının bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Bin Ladin'in peşindeki Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ekibinin, Bin Ladin'in zayıf noktası olarak daima kuryelerini gördüğü belirtiliyor. Amerikalı yetkililer "akıllı davranan'' Bin Ladin'in saklandığı yerleri El Kaide'nin üst düzeydeki yetkililerinden bile gizlediğini, ancak bir mesaj iletilecekse bunun için hayatını emanet edebilecek kadar güvendiği bir kişiyi kullandığını ifade ediyor. ABD'li yetkililerin verdiği bilgiye göre 11 Eylül saldırılarından sonra, CIA'in gizli hapishane ağından bazı tutuklular kod adı Ebu Ahmed El Kuveyti olan Bin Ladin'e yakın önemli bir Kuveytli kuryeden bahsetti. 2004 yılında Irak'ta ele geçirilen El Kaide'nin üst düzey yetkililerinden Hasan Gül de CIA'e, El Kuveyti'nin örgüt içinde önemli bir kurye olduğunu ve Muhammed'in yerine operasyonel komutayı üstlenen Faraj El Libi'ye yakın olduğunu anlattı.

KURYEYE ULAŞMAK YILLAR ALDI

CIA'in, asıl adı Şeyh Ebu Ahmed olan Kuveyt doğumlu Pakistanlı kuryeye ulaşmasının yıllar aldığı, kuryenin kimliği tespit edildikten sonra ise saklandığı yerin bulunamadığı kaydediliyor. El Kaide lideri, çevresinde telefon veya bilgisayar kullanılmasına izin vermediği için CIA tarafından da dinlenemiyordu. CIA'in elde ettiği bilgilere göre Ahmed, orta düzeyli bir yetkiliydi ve El Kaide üyeleriyle ailelerine kalacak güvenli yer bulunmasına yardım ediyordu. Ancak nerede bulunduğu bir sırdı. Guantanamo belgelerine göre bir tutuklu, ABD'nin Afganistan'ı işgali sırasında Amerikan kuvvetlerinden kaçarken yaralandığını ve kendi kollarında öldüğünü söylemişti. Ahmed, geçen yıl ortalarında Amerikan istihbaratı tarafından dinlenen bir kişiyle bir telefon konuşması yaptı. Bu konuşma sayesinde Amerikan istihbaratı Ahmed'i izlemeye başladı. Ağustosta Ahmed, farkında olmadan yetkilileri, bir zamanlar El Libi'nin yaşadığı Pakistan'daki Abudabad'a yönlendirdi. İstihbarat yetkilileri bu şehirdeki evi yıllardır biliyordu, ancak Bin Ladin'in ağır silahlı güvenlikçilerle çevrili olduğu düşünülüyordu. Evi kimse izlemeye almamıştı. Bütün bu belirsizliğe rağmen istihbarat yetkilileri bu evin, Bin Ladin'i ele geçirmek için bir şans anlamına gelebileceğini düşünmeye başladı. Bu istihbarat, en yakın müttefikler İngiltere, Kanada ve Avustralya'nın terörle mücadele yetkilileriyle dahi paylaşılmadı. Şubat ortasında yetkililer, bu evde "çok önemli birisinin'' bulunduğuna ikna oldu. Bunun üzerine ABD Başkanı Barack Obama, eyleme geçilmesine karar verdi. Amerikalı bir yetkili, Amerikan helikopterlerinin doğu Afganistan'daki Celalabad'dan havalanarak, Pakistan radarlarına yakalanmamak için özel bir teknoloji kullanıp Pakistan hava sahasına girdiğini ifade etti. Bin Ladin öldürülecek veya ele geçirilecekti.

'GERONİMO ÖLDÜRÜLDÜ'

Görevlendirilen iki helikopterden biri, binanın yakınına inişten hemen sonra yana devrildi. Ancak Bin Ladin'i ele geçirmekle görevli ekipten yaralanan olmadı. CIA ve Beyaz Saray, durumu uydu ve özel timin video desteğiyle gerçek zamanlı olarak izledi. Uydu aracılığıyla zaten Amerikan güçleri, Bin Ladin'in 5-6 yıldır yaşadığı tahmin edilen evin ikinci ve üçüncü katında ailesinin bulunmasının kuvvetle muhtemel olduğunu biliyordu. İlk önce binanın çevresi çembere alındı. Daha sonra da Bin Ladin'in saklandığı odaya ekipler ilerledi. Burada silahlı bir çatışma oldu. Amerikalı yetkililer, kurye Ahmed ve erkek kardeşinin öldürüldüğünü, daha sonra Bin Ladin'in, sol gözünün hemen üstüne sıkılan bir kurşunla ve kafatasının bir kısmının parçalanmasıyla öldüğünü kaydetti. Baskın sırasında bir kadın da hayatını kaybederken, Bin Ladin'in eşi yaralı kurtuldu. Operasyon sırasında evde bulunan 23 çocuk ve 9 kadın da Pakistan makamlarına teslim edildi. Çatışmanın ardından Bin Ladin'in kimliğini görsel olarak tespit eden bir teknoloji kullanan Amerikalı askerlerden biri, "Geronimo'nun'' öldürüldüğünü bildirdi. Bin Ladin'in kimliğinin yüzde 100 kesinlikle tespiti için DNA testi yapıldı. Evi tarayan ve bazı belgeler, bilgisayar hard diski ve DVD'leri alan Amerikan askerleri, bütün operasyonu 40 dakika içinde tamamladıktan sonra buradan ayrıldı. Bin Ladin'in cesedi, Umman Denizi'ndeki USS Carl Vinson gemisine götürüldü. Yetkililer tarafından İslami kurallara göre bir tören düzenlendi ve Bin Ladin'in cesedi yıkandıktan sonra beyaz bir kefene sarıldı, içinde ağırlık bulunan bir torba içine konularak, askeri bir yetkilinin duasının ardından denize bırakıldı.

Bu arada Obama yönetimi, Bin Ladin'in operasyon sırasında silahsız olduğunu açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney tarafından dün basın toplantısında yapılan yeni açıklama, Amerikan yönetimince daha önce verilen Bin Ladin'in çatışma sonucu öldürüldüğü bilgisiyle çelişti. Sözcü Carney, Bin Ladin'in Amerikan askerlerine 'karşı koyduğu' için öldürüldüğünü vurgularken, gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen silahsız şekilde nasıl karşı koyduğunu izah etmedi. Beyaz Saray, 'tahrik edici olabileceği' nedeniyle Bin Ladin'in cesedinin fotoğraflarını yayınlayıp yayınlamama kararını da henüz vermediklerini söyledi. BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay ise, ABD'ye, operasyonla ilgili ayrıntıları BM'ye bildirmesi çağrısında bulundu.

Geronimo: Efsanevi Kızılderili lideri

1829'da doğan Geronimo, Apaçilerin en bilinen liderlerinden birisi. Kabilesi bugünkü New Meksiko üzerinde yaşayan bir şefin oğlu olan Geronimo, topraklarının işgal edilmesinden sonra hem Amerikalı hem de Meksikalılara karşı yürüttüğü savaş ile tanınıyor. Yıllarca 'Beyazlar'a karşı mücadele eden Geronimo, uzun süre hapiste kaldı. Hapishane yıllarında çevirmen aracılığı ile hayatı kayıt altına alındı. 1909 yılında Oklahoma'da hapiste hayatını kaybetti. Öldükten sonra Arizona'da bir Kızılderili koruma alanına gömüldü, fakat ertesi gün Geronimo'nun mezarı boştu. Apaçiler, ruhunun özgürlüğe kavuştuğunu iddia ettiler. Geronimo'nun temsili mezarı, bugün Oklahoma'da uzun yıllar hapis yattığı Fort Sill'dedir.

ABD, intikam saldırısından korkuyor

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın, El Kaide lideri Üsame bin Ladin'in öldürülmesinin ABD içindeki aşırılık yanlılarının yakın vadede saldırı düzenleme çabasına yeltenmesine neden olabileceği yönünde ülke genelindeki güvenlik birimlerini uyardığı bildirildi. FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından ortak yayımlanan istihbarat bülteninde, çekirdek El Kaide grubunun yakın gelecekte ABD'ye karşı saldırılar düzenlemesi ihtimalinin düşük olduğu, ancak dünya genelindeki yan örgütlerinin Bin Ladin'in ölümünü saldırı planlarını hızlandırmak için gerekçe olarak kullanabileceği belirtildi. Ortak bültene göre, istihbarat camiası, elinde ileri düzeyde bir terör saldırısı planına dair bilgi olmamasına karşın, Amerikan kentlerinin, havacılık ve toplu ulaşımın ve ABD hükümet binalarının teröristler için cazip hedefler olmayı sürdüreceğine inanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com