Apaydın kampı günler sonra kapılarını açıyor

Apaydın kampı günler sonra kapılarını açıyor
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Mülteciler Alt Komisyonu üyeleri, Suriyelilerin kaldığı kamplarda incelemelerde bulunmak için Hatay'a geldi.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, beraberindeki komisyon üyeleri AKP Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul ve MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya ile Hatay Havaalanı'na geldi.
 
CHP, Apaydın Kampına gitmiyor
 
Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun CHP'li üyeleri, Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda yapılacak incelemeye katılmayacak. CHP'li üyelere kamplara gitmemeleri yönündeki çağrı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi.
 
Suriyeli sığınmacıların kaldığı Hatay'daki Apaydın Kampı, askeri kamp mı? 
 
Tartışma geçtiğimiz hafta CHP'li milletvekillerinin Apaydın Kampına alınmamasıyla başladı ve askeri kamp iddiası, CHP Genel Başkanı tarafından gündeme taşındı. Dışişleri Bakanlığı'nın izin vermesi üzerine şimdi Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Apaydın Kampına gitmeye hazırlanıyor. Ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu, Komisyonun CHP'li üyelerine, "kampa gitmeyin" çağırısında bulundu.
 
CHP'li vekiller, hukuka aykırı şekilde içeri sokulmamışlardı ve kampı görmeleri engellendi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kampa gitmeyeceklerini açıklayarak,  "Biz öncelikle katılmayacağız. Komisyon üyeleri olarak katılmayacağız o kampta olmayacağız" dedi.
 
Deliller karartıldı
 
Tanrıkulu, askeri kamp iddiasının bir hafta önce gündeme geldiğini, ancak aradan geçen sürede kampta delilleri karartacak değişiklikler yapılmış olabileceğine işaret etti. Tanrıkulu, "Orada olmayacağız, biz güçlü iddiayı gündeme getirdik. Bir hafta içinde eğer varsa böyle bir iddia, o iddia ortadan kaldırılmıştır, kaldırılmış olabilir" diye konuştu.
 
4 Eylülde yapılacak incelemeye CHP katılmıyor. Kamplara sedece AKP'li ve MHP'li komisyon üyeleri girebilecek. (NSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com