AP'den Türkiye'ye Gözlemci Heyet

AP'den Türkiye'ye Gözlemci Heyet
AP, 30 Mart için Türkiye’ye gözlemci heyet gönderilmesini talep etti

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Avrupa Birliği’nden Türkiye’de 30 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere gözlemci heyet gönderilmesini talep etti. Hürriyet’ten İpek Yezdani’nin haberine göre, talep AP Liberal Grup üyesi Hollandalı Marietje Schaake’nın liderliğindeki 18 AP milletvekilinden geldi.

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’a mektup gönderen milletvekilleri bunun zorunlu bir adım olduğunu vurguladı.

‘Eleştiriler despot bir şekilde bastırılıyor’

Marietje Schaake, “Mevcut krizi göz önünde bulunduracak olursak, bu sadece önemli değil, aynı zamanda zorunlu bir adım. Hükümet son dönemde ifade özgürlüğünü daha da kısıtlayan bir dizi kanunu kabul etti. Türkiye’deki her türlü eleştiri despot bir şekilde bastırılıyor” dedi.

Mektupta, seçimlerin Türkiye’deki negatif sarmalı durdurma konusundaki katkısına dikkat çekildi. Ancak bunun özgür ve adil seçimlerle gerçekleşeceği dile getirildi.

AP milletvekilleri, basın özgürlüğü ve seçim barajının yüksekliğini de vurgulayarak ‘acil reform‘ çağrısı yaptı.

Seçim mitinginden dönerken uçakta gazetecilere konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın heyetin gelmesinde bir mani bulunmadığını söylediği belirtiliyor. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com