Apple CEO’su Tim Cook’un yıllık geliri!

Apple CEO’su Tim Cook’un yıllık geliri!
Tartışmasız olarak tüketici elektronik şirketleri arasında en değerli ve en başarılı marka olan Apple’ın tartışmalı CEO’su Tim Cook’un yıllık geliri dudak uçuklatan bir rakam.

SANSÜRSÜZHABER-ÖAZEL Tartışmasız olarak tüketici elektronik şirketleri arasında en değerli ve en başarılı marka olan Apple’ın tartışmalı CEO’su Tim Cook’un yıllık geliri dudak uçuklatan bir rakam.

Apple’ın yıl sonu verilerine göre ortaklarına sunduğu raporda yer alan giderler kısmındaki personel ücretleri arasında diğer üst kademe yöneticilerini bile oldukça geride bırakan bir gelire sahip olan Tim Cook en büyük gider kalemlerinden biri halinde.

Bilindiği üzere Apple Tim Cook’u 2011 yılında CEO olarak atamıştı. Bu dönemden itibaren sürekli eleştiri oklarına hedef olan Tim Cook’un bu denli artan bir eleştiri almasının ardında gerçekten başarısız sayılması mı yoksa vizyoner ve kurucu Steve Jobs’ın ardından böyle bir görevi almasıyla görece olarak başarısız bir konumda olması mı tam bilinemiyor.

2011 yılında CEO olarak atandığı zaman 346 milyon dolar değerindeki şirket hissesi de verilen Tim Cook geçtiğimiz yıl maaş olarak 1 milyon 357 bin dolar kazanmış -ki bu rakam büyük şirketlerin CEO’ları arasında normal bir düzeyde görünse de Apple içerisindeki diğer üst düzey yöneticilerin kazancından yaklaşık yüzde 50 daha fazla durumda-. Tim Cook bunun yanı sıra öz sermaye karşılığı olarak 2.8 milyon dolar ve diğer giderlerine karşılık 17.300 dolar gelir elde ederek Apple’dan yıllık geliri toplamda 4.2 milyon dolar civarı bir gelir elde ediyor.
Sürekli eleştirilen birine göre gayet iyi kazanıyor gibi, ne dersiniz?


Bülent Kocabaş

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com