Apple, Steve Jobs sonrası kan mı kaybediyor?

Apple, Steve Jobs sonrası kan mı kaybediyor?
Steve Jobs sonrası Apple'ın durumu

SANSURSUZHABER.COM / Bülent Kocabaş

iPhone 5’in piyasaya çıkışıyla Amerika içerisinde talep fazlalığına ulaşan Apple, geçtiğimiz aylarda üretimini birkaç kat arttırarak yeni telefonunu Türkiye’nin de içinde bulunduğu yeni ülkelere göndererek satışlarına başlamıştı. Apple’ın son yıllardaki başarısı özellikle iPad 3’e getirdiği retina özelliği ile artış göstermişti ki bu özelliğin kullanıldığı iPhone 5 satışları da şu ana kadar firma açısından tatminkâr düzeyde denebilir. Tüm bu gelişmelere rağmen, Amerika’da halka açık bir şirket olan Apple’ın borsadaki rakamları şirketin başını ağrıtmaya devam ediyor. Son birkaç haftadır hisselerin düşüş gösterdiği Apple, geçtiğimiz gün Amerika borsasında hisse başı 500 Doların altını gördü ki bu durum en son Şubat 2012’de gerçekleşmişti.

Bu hafta başından beri keskin bir düşüş yaşayan Apple hisselerinin düşüşünün temel nedeni aktif bir şekilde satın alım talimatı olan Citigroup’un satın alma talimatını “tarafsız” bir hale getirmesi olarak gösteriliyor. Tarafsız terimini açmak gerekirse,  daha önce Citigroup Apple şirketine destek olmak için hisselerinin gidişatı ne olursa olsun yatırım kararı alarak bir nevi şirkete ortak olmuştu. Tarafsız satın alım talimatı ise Apple hisselerinin performansının karlı görünmesi durumunda alınması anlamına geliyor. Bu durumda şirket yatırdığı parayı geri alamama gibi bir sorunla da karşılaşmış olmuyor. Bu kararın çıkışına temel olan noktanın Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs sonrası performansının yeterli bulunmamasından mı yoksa Amerika içerisinde halen etkileri süren bankacılık sektöründeki sıkıntının mı olduğu tam olarak bilinmiyor.

Akıllı telefon pazarında Samsung’un yeni girişimler yaparak birçok model piyasaya sunması ve bu telefonları Apple’ın satış fiyatlarından yüzde 25 ila yüzde 45’lik bir oran arasında daha düşük fiyatla satması kullanıcının Apple markasını pahalı bulmasına yol açtığını söylemek mümkün. Bunun yanı sıra uygulama ağını genişleten Google’ın, Android tabanlı cep telefonlarının da iOs uygulamaları ile aynı uygulamalara sahip olmasının önünü açması kullanıcıyı daha uygun maliyeti olan Android’e yönlendirmişti.

Amerika pazarında bile Samsung ile rekabet etmek zorunda kalan Apple, birçok ülkede de Samsung’dan ötürü pazar düşüşü yaşamıştı. Apple’ın Amerika’dan kaybettiği kanı Türkiye’nin de dâhil olduğu başka ülkelerde de AppStore açarak giderme niyetinde oluşu ve yaygın bir kanı olan Steve Jobs’ın ölümünden sonra CEO olan Tim Cook’un pazarlama stratejilerinde Steve kadar dahi olmadığı görüsünü de eklediğimizde Apple’ın Jobs öncesi parlak döneminin düşüşe geçtiğini söylemek mümkün.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com