Apple, yeni CEO'ya 'Hoşgeldin' diyecek!

Apple, yeni CEO'ya 'Hoşgeldin' diyecek!
Steve Jobs'un, “O gün geldi” diyerek Apple'ın başından ayrılması üzerine yerine atanan CEO Tim Cook'a 1 milyon hisse verilecek. Cook, 383 milyon dolarlık hissenin yarısını 2016'ya kadar alacak...

APPLE'ın yeni CEO'su Tim Cook, 1 milyon hisse ile ödüllendirilecek. Cook'a verilecek hissenin 383 milyon dolar değerinde olduğu belirtilirken, şirketin hisse mükafat için ABD'nin SPK'sı olarak bilinen SEC'i bilgilendirdiği ifade edildi. Hisselerin yüzde 50'sinin 2016 yılında Cook'a verileceği geri kalanının ise 2021 yılında aktarılacağı bildirildi. Cook'un Apple'a verdiği hizmet ve devam
eden görevi karşılığında bu ödülü hak ettiği vurgulandı.
Jobs'un yolunda gidecek
Cook da, Apple çalışanlarına gönderdiği mektupta şirketin kurucusu Steve Jobs'un açtığı yolda ilerleyeceğini söyledi. Cook, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Steve, kurduğu şirketle, bugüne kadar dünyada hiç bir şirketin başaramadığı şeyi başararak bir kültür oluşturdu. Biz de bunun üzerinde kalmaya devam edeceğiz. Bu bizim DNA'mıza işlenmiş. Müşterilerimizi mutlu eden ve çalışanlarımızın yarattıkları şey ile gurur duymalarını sağlayacak, dünyanın en iyi ürünlerini geliştirmeye devam edeceğiz.”
İkisi de titiz ve aksi
Apple'ın dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline gelmesinde büyük katkısı olan iki yöneticinin pek çok ortak yanı bulunuyor. Jobs'un hastalığı döneminde şirketin günlük operasyonlarının kontrolünü alan Cook'un, eski patronu gibi acımasız, çok şey isteyen, zor beğenen ve titiz bir yönetici olduğu belirtiliyor. En küçük detaylara bile olan takıntısının da Jobs'un karakterine çok benzediği ifade edildi. İki yöneti arasındaki en ayırıcı özelliğin ise Jobs'un daha karizmatik liderlik sergilemesi olduğu kaydedildi. Jobs 'huysuzluğun son noktasında bir lider' olarak tanımlanırken, Cook'un küçük bir kasaba olan Alabama'da büyümüş, sakin konuşan, ağırbaşlı ve aşırı ketum bir yönetici diye nitelendiriliyor. Jobs, yaratıcı zekasını ve vizyonunu kullanarak iMac, iPhone ve iPad gibi ürünlerin ortaya çıkmasını sağladı. Tim Cook ise, ürünlerin satışı noktasındaki operasyonel yeteneğiyle dünyanın pek çok noktasında ürünlerin büyük bir hızla satılmasına yardımcı oldu.
İki yöneticinin birbirini tamamlayan yeteneklerinin Apple'ı dünya tarihinin en önemli mühendislik şirketlerinden biri haline getirmesini sağlarken, Cook'un yönetim kurulunun tam desteğini aldığı belirtildi.

Pankreas kanseri Jobs'u eritti

ABD'nin en çok izlenen magazin sitelerinden TMZ, 26 Ağustos'ta Apple CEO'luğunu bırakan Steve Jobs'un son fotoğraflarını yayınladı. Jobs'un oldukça bitkin ve halsiz göründüğü fotoğrafların ardından, TMZ'nin Apple müşterilerinden tepki aldığı belirtildi. Marka hayatına Machintosh olarak başlayan ve zamanla Apple olarak anılan ünlü teknoloji firmasının kurucusu Jobs, geçen hafta şirket çalışanlarına gönderdiği mektupta, artık görevini yerine getiremeyeceğini duyurmuştu. Jobs uzun bir süredir pankreas kanseri ile mücadele ediyor ama bir yandan da işiyle ilgilenmekten geri kalmıyordu. Cook, ilk olarak 2004'te, Jobs ilk kez pankreas kanseri tedavisi için izne ayrıldığında Apple'da dümene geçti. Yeni CEO, daha sonra 2009'da Jobs karaciğer nakli olduğunda da yine göreve getirildi ve Ocak 2011'den, Jobs'ın yine medikal tedavi için izne çıkmasından sonra şirketin günlük operasyonlarından sorumlu idari yöneticisi oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com