Apple’dan Türkiye protestosu

Apple’dan Türkiye protestosu
Sosyal medyaya girişi sağlayan akıllı telefon iPhone ve iPad'in mucidi Apple CEO'su, Türkiye'deki mağazasının açılışına katılmaktan vazgeçti. Gerekçesi yasaklar...

Twitter ve Youtube yasağı dünyada alay konusu olurken, Türkiye’deki ilk Apple Store’un açılışına firmanın CEO’su Tim Cook’un katılmayacak olması protesto olarak algılandı. Mağazanın, yapımı tartışma konusu olan Zorlu Center’da bulunması ise dikkat çeken bir diğer nokta.

Türkiye’deki düşünce özgürlüğüne yönelik baskılar özellikle Batı dünyasında sert biçimde eleştirilirken, Twitter ve Youtube yasağının yankıları sürüyor. Son olarak Zorlu Center’da yarın yapılacak Apple Store’un açılışına CEO Tim Cook’un katılmayacağı belirtildi. Açılışı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Cook’un yapacağı aylar önce basında yer almıştı. Ancak, Zorlu Center yetkilileri yarın yapılacak açılış için özel bir seremoni düzenlenmeyeceğini, mağazanın diğer dükkânlar gibi saati geldiğinde kapılarını açacağını dile getirdi.
 
KİMSE ZORLU’YA GELMİYOR
Taraf gazetesinin haberine göre; Apple Store’un bulunduğu Zorlu Center ilk günden bu yana benzer sorunlar yaşıyor. İmar izninin üç katına çıkılarak inşa edilen Zorlu Center’ın açılışını da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklanmıştı. Ancak, Erdoğan gelmeyince AVM sessiz sedasız kepenklerini açmış, kurdeleyi Başbakan değil işadamı Ahmet Nazif Zorlu kendi kesmişti. 

Öte yandan, ilk günden beri beklenen ilgiyi görmeyen Zorlu Center’daki dükkan sahiplerinin kiraları ödemekte zorlandıkları belirtiliyordu. Buna gerekçe olarak, AVM’nin ortasında bulunan ve uzun süredir kapalı olan Apple Store’u gösteren Zorlu yönetimi, kiraları yüzde 50 oranında düşürmüştü.
 
SONU HAYIR KURUMU
Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında Ahmet Nazif Zorlu da ifade verirken, Karayolları’na ait araziye inşaa edilen Zorlu Center’ın imar izninin üç katı inşaatla nasıl açıldığına kimse akıl erdirememişti. Yasal boşluklardan faydalanılarak; 232 bin metrekare inşaat iznine sahip alana 615 bin metrekare inşaa edilen Zorlu Center’ın sahibi Ahmet Nazif Zorlu, bir televizyon programında “Bir metrekare bile aştığını ispatlasınlar Zorlu Center’ın tamamını hayır kuruluşuna bağışlarım” demişti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com