Araba kullanırken gözlük kullanın

Araba kullanırken gözlük kullanın
Güneşli günlerde araç içerisinde takılan güneş gözlükleri kaza esnasında gözünüze sıçrayacak parçalardan sizi etkili bir şekilde korur.


Uzmanlar, araç kullanırken takılan gözlüğün trafik kazalarında gözü koruduğunu söyledi.
Uzmanlar, tatil planlarının yapıldığı yaz mevsiminin gelmesi ile trafik kaza oranlarında ciddi artışlar yaşanmaya başlandığına dikkat çekti.
Trafik kazalarına bağlı yaşanan göz yaralanmalarının kalıcı iş ve güç kayıplarına neden olduğunu kaydeden Uzmanlar, 'Trafik kazalarından korunmanın en önemli yolu, trafik kurallarına uymaktır. Ancak bunun adı kaza, meydana gelmesi durumunda göz yaralanma ihtimalini azaltmanın yolları var mı? Tabi ki var. Bunlardan ilki emniyet kemer kullanımıdır. Hava yastığı donanımı bulunan araçlarda emniyet kemeri kullanılmaması, hava yastığının yüz bölgesine çok yakın mesafede açılması sonucunda daha fazla yüz ve göz yaralanmasına sebep olmaktadır. Yani hava yastığı, emniyet kemerinin takılı olmaması durumunda dost değil düşman olarak davranmaktadır.' diye konuştu.
Dikkat edilmesi gereken ikinci noktanın arabanın tüm camlarının mikalı cam olarak bilinen lamine cam olması gerektiğini belirten Türkçüoğlu, 'Bu camlar, kaza anında etrafa dağılıp göz yaralanmalarına yol açmazlar. Belki de en basit ve ucuz yol eğer kırma kusurumuz yok ve gözlük kullanıcısı değil isek, koruyucu amaçlı gözlük kullanımıdır.
Yansımasız (anti-refle) gözlükler ise, gece araç kullanacakların karşıdan gelen araç farlarından etkilenmelerini en düşük seviyeye indirirken, gözlerine de koruma sağlar.' şeklinde konuştu.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com