Araç sahiplerine önemli uyarı

Araç sahiplerine önemli uyarı
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), trafik kazalarının sebepleri arasında yer alan araçların fenni muayene işlemlerinin zamanında yaptırılması konusunda sürücüleri uyardı.

Emniyet ayrıca zamanında yaptırılacak araç sigortalarının ise kazaya karışan araç sahipleri ile üçüncü şahıslara ait kaza sonrasında oluşabilecek sağlık giderlerini veya maddi kayıplarını karşılayarak zor duruma düşmelerini engelleyeceğini hatırlattı.

EGM’den yapılan uyarı niteliğindeki açıklamada, Türkiye’nin kanayan yarası olan trafik kazalarındaki ölümlerin 2020 yılına kadar yüzde 50 oranında azaltılması ve bu kazalar sonrası oluşan zararların asgari seviyeye indirilmesi amacıyla ‘Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’nın uygulamaya konulduğuna işaret edildi. Eylem planı ile hız limitlerine uyulması ve emniyet kemeri kullanımının zorunlu hale getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, trafik kazalarının oluş şekline ilişkin istatistiklerde, kazaların genellikle hız limitlerine uyulmaması ve araçların teknik donanımlarından kaynaklandığı; ölüm ve yaralanmaların çoğunun da emniyet kemeri takmamaktan kaynaklandığı ifade edildi.

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN DİKKAT

Araçların fenni muayene işlemlerinin zamanında yapılması ile araç teknik donanımından kaynaklanan kazaları önleyebileceğini vurgulayan EGM, yine zamanında yaptırılacak araç sigortalarının kazaya karışan araç sahipleri ile üçüncü şahıslara ait kaza sonrasında oluşabilecek sağlık giderleri veya maddi kayıplarını karşılayarak zor durumda kalmalarını engelleyeceği ikazında bulundu.

Emniyet, trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik araç sahiplerinin bilgilendirilmesi, fenni muayenesiz ve sigortasız araçlara muayene ve sigorta yaptırılması ayrıca bilgileri güncel olmayan araç sahiplerine ilişkin bilgilerin güncellenmesini istedi.

İkinci el olarak satın alınan araçların, sahipleri adlarına tescil işlemlerinin yaptırılmasının sağlanarak, tescil işleminden önceki veya sonraki sahipleri ile ilgili meydana gelebilecek hukuki sorunların önlenmesi amacıyla hazırlanan ‘Trafik Güvenliği, Fenni Araç Muayenesi ve Zorunlu Sigortalar’ konulu mektubun ilgili tüm birimlere bilgi maksatlı gönderildiği kaydedildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otomotiv sektöründe şok karar26 Şubat 2014 Çarşamba 10:14
 • Porsche'un ilk modeli ahırdan çıktı30 Ocak 2014 Perşembe 13:31
 • Otomotiv sektöründe bıçak kemiği kesti26 Ocak 2014 Pazar 14:28
 • Aracınız için daha az vergi ödemek ister misiniz?06 Ocak 2014 Pazartesi 08:41
 • Araç sahipleri dikkat!16 Aralık 2013 Pazartesi 17:15
 • LPG'ye rekor zam geldi03 Aralık 2013 Salı 09:40
 • İkinci el otomobil alacaklar dikkat!29 Kasım 2013 Cuma 23:23
 • Araç sahipleri dikkat07 Kasım 2013 Perşembe 20:41
 • İstanbul trafiğine bir tek bu araç çözüm olur07 Kasım 2013 Perşembe 15:35
 • Otomobil tutkunlarına müjde05 Kasım 2013 Salı 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com